Jak zbudować dom w 2020 roku? Wskazówki dla inwestorów

Tomasz Weber
22 stycznia 2020

Początek roku to czas postanowień i nowych wyzwań. Dla wielu Polaków nowa dekada rozpocznie się pracowicie, od planów związanych z budową nowego domu. Aby dom był komfortowy i bezpieczny, warto pamiętać o kilku kwestiach już na początkowym etapie planowania. Jak sprawić, by dom służył nam na lata i był tani w utrzymaniu?

house, renovation, news
Konsekwencją będzie zmiana standardu dla grubości materiałów izolacyjnych, które powinny być używane w budynkach. W przypadku materiału, jakim jest wełna skalna, standardem będzie ocieplenie ścian o grubości 20 cm. To dobra wiadomość dla inwestorów, ponieważ grubsza warstwa materiału ociepleniowego przynosi długoterminowe korzyści: zwiększa efektywność energetyczną budynków, a tym samym zmniejsza koszty ogrzewania.

Tomasz Kwiatkowski

ekspert ROCKWOOL Polska
W przypadku zastosowania grubszej warstwy izolacji, do ocieplenia domu warto wybrać materiał, który będzie miał właściwości hydrofobowe, czyli nie będzie chłonął wody, tylko odparowywał ją na zewnątrz, co uchroni ściany przed ryzykiem zagrzybienia. Druga kwestia to niepalność. Grubsza izolacja, która nie posiada odpowiedniej klasy reakcji na ogień, może wpłynąć na szybsze rozprzestrzenianie się pożaru po elewacji czy dachu. Mając na względzie kwestię bezpieczeństwa domowników, z pewnością warto uwzględnić palność ocieplenia przy podjęciu ostatecznej decyzji.

Tomasz Kwiatkowski

eskpert ROCKWOOL Polska
Przystępując do ocieplania budynku, należy pamiętać o tym, że jest to inwestycja na lata – trwały, stabilny wymiarowo materiał izolacyjny, taki jak np. wełna skalna, swoje właściwości może utrzymywać niezmiennie nawet przez ponad 50 lat. Kompleksowe ocieplenie tego rodzaju materiałami jest zatem dużą oszczędnością czasu i pieniędzy, bo nie będzie wymagało od nas inwestowania w wymianę płyt czy mat po kilku czy kilkunastu latach. Inwestorom budującym dom zalecałbym przede wszystkim przemyślenie odpowiedniej kolejności przeprowadzania działań. W pierwszym kroku powinniśmy zaizolować wszelkie przegrody i postawić na szczelną stolarkę okienną. W drugim wymienić źródło ciepła, ponieważ wtedy będzie ono odpowiednio dostosowane pod bieżące potrzeby grzewcze. W ostatnim kroku, kiedy mamy pewność, że ściany i dach są pozbawione mostków termicznych, skorzystajmy z możliwości pozyskiwania energii odnawialnej, np. poprzez panele fotowoltaiczne. Dzięki takiemu trzyetapowemu działaniu mamy pewność, że nasze działania przyniosą zamierzony efekt i będziemy mogli mieć po prostu jak najwięcej energii za jak najmniej pieniędzy

Tomasz Kwiatkowski

eskpert ROCKWOOL Polska