Raport "Szóste Paliwo 2018"

Iga Macewicz
03 kwietnia 2018

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych kluczem do rozwiązania problemu smogu w Polsce. Korzyści dla właścicieli budynków oraz dla gmin i kraju.

Amager Bakke/Copenhill

Występowanie zjawiska smogu w Polsce wzrasta szczególnie podczas sezonu grzewczego. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce to głównie indywidualne ogrzewanie gospodarstw domowych odpowiada za powstawanie smogu i za przekraczanie poziomów alarmowych emisji niebezpiecznych substancji do powietrza zewnętrznego. Skutki złej jakości powietrza są ogromne i wielowymiarowe. Przede wszystkim negatywnie wpływa ono na zdrowie ludzi.

Czy mamy jakikolwiek wpływ na redukcję emisji zanieczyszczeń? Oczywiście! Kluczowym czynnikiem decydującym o zapotrzebowaniu budynków na energię do ogrzewania jest ich efektywność energetyczna.

Niniejszy raport przedstawia potencjał termomodernizacji przegród zewnętrznych budynków jednorodzinnych w Polsce, zarówno pod kątem redukcji smogu, jak i zmniejszenia kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju. Termomodernizacja przegród zewnętrznych budynków jednorodzinnych to również kompleksowość korzyści, rozpatrywana z punktu widzenia skali jej skutków. Raport przedstawia korzyści termomodernizacji z perspektywy właściciela budynku oraz gminy i kraju.