Efektywność energetyczna budynków - czyste powietrze i oszczędności

Poprawa efektywności energetycznej budynków to wyzwanie współczesnego świata – Unia Europejska określa ten cel jako jeden z najważniejszych w unijnej polityce klimatycznej, a tzw. pakiet 3x20 zakłada poprawę efektywności energetycznej o 20% do 2020 roku. Aby to się udało, ważne jest pogłębienie stanu wiedzy społeczeństwa na temat energooszczędności – warto zdać sobie sprawę, że na rozwiązanie tego problemu realny wpływ ma każdy obywatel. 

Energooszczędne budownictwo to nie tylko wielkie oszczędności dla portfela, ale i poważny wkład w zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i redukcję smogu, a więc poprawę stanu zdrowia i jakości naszego życia. Główną zasadą w energooszczędnym budowaniu jest izolacja budynku odpowiednimi materiałami – to pierwszy krok do efektywnego oszczędzania i dbania o czyste powietrze. 

 

Efektywność energetyczna budynków a izolacja

Na 6,1 mln wszystkich istniejących budynków w Polsce mieszkalnych i niemieszkalnych, 5,5 mln stanowią budynki jednorodzinne, w których zamieszkuje około 50% społeczeństwa naszego kraju. Prawie 70% z tych 5,5 mln budynków jednorodzinnych zostało wybudowanych do lat 80. ubiegłego stulecia. W porównaniu do dzisiejszych, niskie wymagania ochrony cieplnej lub jej brak we wcześniejszych okresach oddawania budynków do użytkowania, spowodowało, że obecnie większość budynków jednorodzinnych to budynki o dużej energochłonności.

Aż 82% Polaków sądzi, że największe koszty generuje energia elektryczna (oświetlenie), a oszczędzić można na racjonalnym użytkowaniu sprzętów RTV/AGD. Czy przysłowiowe „gaszenie światła” przekłada się na sensowne oszczędności? Nie. Odczucia Polaków mijają się z rzeczywistością - płatności za energię elektryczną stanowią mały procent w porównaniu do tych za ogrzewanie. Aż 41% energii zużywanej w Europie pochłaniają budynki. W przypadku budynków mieszkalnych największy udział ma ogrzewanie – to aż 70%! Należy więc podkreślać wpływ odpowiedniego ocieplenia budynku na koszty jego eksploatacji, a także oszczędności ciepła i energii.

 

Ogrzewanie i chłodzenie są głównymi obszarami zużycia energii w budynkach: stanowią dwie trzecie całkowitego zużycia energii w przypadku budynków niemieszkalnych i ponad 70% w budynkach mieszkalnych. Dlaczego? Wynika to wprost ze strat ciepła spowodowanych niewłaściwym ociepleniem. Odpowiednio ocieplony budynek pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w zimie przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na chłód w okresie letnim. Podnosi to jego poziom efektywności energetycznej.

Warto pamiętać o właściwej kolejności – najpierw ocieplamy budynek właściwym materiałem, by maksymalnie zredukować straty ciepła, a potem dostosowujemy do nowych warunków termicznych system grzewczy. Wówczas znacznie zmniejszą się rachunki za ogrzewanie.

 

Czy wiesz że

Energooszczędne renowacje budynków, które wykorzystują nasze rozwiązania, przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii teraz iw przyszłości. Prawidłowo zaprojektowane i izolowane budynki mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia optymalnej efektywności energetycznej i zrównoważonych miast.

building, house, multi family house, multi family home, multi-family house, multi-family home, reference, etics, hattingen, germany

Czytaj więcej

artykułów i informacji prasowych od ROCKWOOL Polska

Typy

Marki

Kiedy

Brak wyników

fire protection, application, header
Artykuł
08 sie 2019

FRONTROCK FS i FRONTROCK FSN – nowe produkty w portfolio ROCKWOOL

Firma ROCKWOOL, wprowadza na rynek nowe produkty przeznaczone do przeciwpożarowego zabezpieczenia elewacji – FRONTROCK FS oraz FRONTROCK FSN.

Czytaj więcej
ROCKWOOL
temperature, heat, hot weather
Artykuł
01 sie 2019

Męczą Cię nieznośne upały? Sprawdź, jak możesz ochronić siebie i swoją rodzinę!

Chociaż większość z nas uwielbia lato, warto pamiętać, że długotrwały upał, może prowadzić do przykrych konsekwencji. O tej porze roku ważne jest to, żeby uchronić przed przegrzaniem nasz dom, aby pozostał komfortowym schronieniem dla całej rodziny.

Czytaj więcej
ROCKWOOL
article ilustration , promo, granrock super, new product
Artykuł
25 lip 2019

Jak aplikować granulat skalny? Poradnik dla wykonawcy

Granulat z wełny skalnej to nowość na rynku izolacji poddaszy, który stanowi atrakcyjną alternatywę dla izolacji natryskowych. W jaki sposób należy wykonywać aplikację takiego ocieplenia?

Czytaj więcej
ROCKWOOL
home, green, grass
Artykuł
18 lip 2019

Jak przygotować się do budowy domu? 5 rzeczy, o które musisz zadbać!

Według CBM Indicator aż 57% Polaków i 59% Polek marzy o posiadaniu własnego mieszkania lub domu. Zanim jednak rozpoczniemy realizację tego przedsięwzięcia, warto się do tego przygotować, by cały proces przebiegł sprawnie i satysfakcjonująco!

Czytaj więcej
ROCKWOOL
article kv,
Artykuł
18 lip 2019

Wykonawca ROCKu – zgłoś się do drugiej edycji konkursu!

ROCKWOOL zaprasza wykonawców do 2 edycji konkursu „Wykonawca ROCKu”. Nagrody o wartości 35 tysięcy złotych czekają aż na 50 profesjonalistów pracujących z wełną skalną!

Czytaj więcej
ROCKWOOL
maps, contractors, certified
Artykuł
17 lip 2019

Szukasz wykonawcy ocieplenia? Sprawdź nową mapę Certyfikowanych Wykonawców ROCKWOOL!

Mapa Certyfikowanych Wykonawców ROCKWOOL pozwala inwestorom indywidualnym szybko i bezproblemowo znaleźć wykonawcę świadczącego usługi montażu wełny skalnej.

Czytaj więcej
ROCKWOOL
Więcej