Efektywność energetyczna budynków - czyste powietrze i oszczędności

Poprawa efektywności energetycznej budynków to wyzwanie współczesnego świata – Unia Europejska określa ten cel jako jeden z najważniejszych w unijnej polityce klimatycznej, a tzw. pakiet 3x20 zakłada poprawę efektywności energetycznej o 20% do 2020 roku. Aby to się udało, ważne jest pogłębienie stanu wiedzy społeczeństwa na temat energooszczędności – warto zdać sobie sprawę, że na rozwiązanie tego problemu realny wpływ ma każdy obywatel. 

Energooszczędne budownictwo to nie tylko wielkie oszczędności dla portfela, ale i poważny wkład w zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i redukcję smogu, a więc poprawę stanu zdrowia i jakości naszego życia. Główną zasadą w energooszczędnym budowaniu jest izolacja budynku odpowiednimi materiałami – to pierwszy krok do efektywnego oszczędzania i dbania o czyste powietrze. 

 

Efektywność energetyczna budynków a izolacja

Na 6,1 mln wszystkich istniejących budynków w Polsce mieszkalnych i niemieszkalnych, 5,5 mln stanowią budynki jednorodzinne, w których zamieszkuje około 50% społeczeństwa naszego kraju. Prawie 70% z tych 5,5 mln budynków jednorodzinnych zostało wybudowanych do lat 80. ubiegłego stulecia. W porównaniu do dzisiejszych, niskie wymagania ochrony cieplnej lub jej brak we wcześniejszych okresach oddawania budynków do użytkowania, spowodowało, że obecnie większość budynków jednorodzinnych to budynki o dużej energochłonności.

Aż 82% Polaków sądzi, że największe koszty generuje energia elektryczna (oświetlenie), a oszczędzić można na racjonalnym użytkowaniu sprzętów RTV/AGD. Czy przysłowiowe „gaszenie światła” przekłada się na sensowne oszczędności? Nie. Odczucia Polaków mijają się z rzeczywistością - płatności za energię elektryczną stanowią mały procent w porównaniu do tych za ogrzewanie. Aż 41% energii zużywanej w Europie pochłaniają budynki. W przypadku budynków mieszkalnych największy udział ma ogrzewanie – to aż 70%! Należy więc podkreślać wpływ odpowiedniego ocieplenia budynku na koszty jego eksploatacji, a także oszczędności ciepła i energii.

 

Ogrzewanie i chłodzenie są głównymi obszarami zużycia energii w budynkach: stanowią dwie trzecie całkowitego zużycia energii w przypadku budynków niemieszkalnych i ponad 70% w budynkach mieszkalnych. Dlaczego? Wynika to wprost ze strat ciepła spowodowanych niewłaściwym ociepleniem. Odpowiednio ocieplony budynek pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w zimie przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na chłód w okresie letnim. Podnosi to jego poziom efektywności energetycznej.

Warto pamiętać o właściwej kolejności – najpierw ocieplamy budynek właściwym materiałem, by maksymalnie zredukować straty ciepła, a potem dostosowujemy do nowych warunków termicznych system grzewczy. Wówczas znacznie zmniejszą się rachunki za ogrzewanie.

 

Czy wiesz że

Energooszczędne renowacje budynków, które wykorzystują nasze rozwiązania, przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii teraz iw przyszłości. Prawidłowo zaprojektowane i izolowane budynki mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia optymalnej efektywności energetycznej i zrównoważonych miast.

building, house, multi family house, multi family home, multi-family house, multi-family home, reference, etics, hattingen, germany

Czytaj więcej

artykułów i informacji prasowych od ROCKWOOL Polska

Typy

Marki

Kiedy

Brak wyników

prize ,
Artykuł
20 cze 2019

Akcja dla wykonawców – zostań Władcą Poddaszy!

Rozpoczynamy kolejną edycję Akcji dla wykonawców. Wykonaj ocieplenie wełną skalną ROCKWOOL i odbierz gwarantowaną nagrodę!

Czytaj więcej
ROCKWOOL
prize ,
Artykuł
19 cze 2019

ROCKWOOL Budowlaną Marką Roku 2019

ROCKWOOL już po raz 14 został doceniony przez wykonawców nagrodą „Budowlana Marka Roku 2019” w kategorii „Materiały termoizolacyjne – wełna mineralna”.

Czytaj więcej
ROCKWOOL
Article ilustration , graph
Artykuł
14 cze 2019

Plany remontowe Polaków: niemal co trzeci jest w trakcie remontu domu lub mieszkania

Jak podaje badanie omniASP dla ROCKWOOL, remont obecnie przeprowadza niemal 1/3 Polaków: 16,8% remontuje dom a 13,1% mieszkanie.

Czytaj więcej
ROCKWOOL
Article ilustration , granrock, super, aplication
Artykuł
06 cze 2019

Granulat z wełny skalnej – bezpieczne ocieplenie poddasza na długie lata

Granulat z wełny skalnej GRANROCK SUPER stanowi ciekawą alternatywę dla rozwiązań izolacji natryskowych. – poddasze możesz ocieplić już w 1 dzień, bez konieczności wietrzenia i demontażu zabudowy.

Czytaj więcej
ROCKWOOL
article , pic , cameleon effect , rocpanel
Artykuł
22 maj 2019

Efekt kameleona, recykling energii i VR - jak powstawał Park Wodny w Tychach?

Przyciągająca wzrok elewacja ROCKPANEL to jeden z wielu wyróżników Parku Wodnego w Tychach – najbardziej efektywnego energetycznie obiektu tego typu w Polsce.

Czytaj więcej
ROCKWOOL
article , ilustration, installers
Informacja prasowa
21 maj 2019

ROCKWOOL wpiera wykonawców na Akademii grupy Prace Wykończeniowe

Największa grupa facebookowa dla wykonawców już w czerwcu organizuje Akademię Grupy Prace Wykończeniowe. Spotkanie w formie warsztatów i szkoleń, według zapowiedzi organizatorów, przyciągnie prawie 800 fachowców zainteresowanych nowościami produktowymi i technologicznymi.

Czytaj więcej
ROCKWOOL
Więcej