Jak ocieplić poddasze? To proste!

Poddasze użytkowe to ważna część domowej przestrzeni. Może mieścić się tu strefa biurowa, sypialnia, biblioteka, domowe kino czy pokój zabaw – adaptacja poddasza zależy od potrzeb i wyobraźni domowników.

Jak ocieplić poddasze,

by bez względu na rodzaj przeznaczenia było to miejsce komfortowe i przyjemne? Najważniejszy jest dobór odpowiedniego materiału izolacyjnego. Ocieplenie poddasza skalną wełną mineralną wydaje się najlepszym rozwiązaniem. 
 

Wełna skalna ROCKWOOL

jest produktem o niskim współczynniku przewodzenia ciepła (tzw. "lambda") i o dużej gęstości, elastycznym i ściśle przylegającym do wszelkich narożników czy załamań. Ta cecha sprawia, że izolacja poddasza doskonale dopasuje się do przestrzeni pomiędzy elementami drewnianej więźby dachowej.

 

Najlepiej, by izolacja dachu łączyła się w sposób ciągły z ociepleniem ścian i stropu nad poddaszem. Wełna skalna ROCKWOOL jest niepalna, niezwykle trwała i chroni przed hałasem – zapewni bezpieczeństwo pożarowe i komfort w pomieszczeniach przez długie lata.

Poprawa izolacyjności nawet do 40%

Ocieplanie poddaszy jedynie pomiędzy krokwiami może sprawić, że powstaną tzw. mostki termiczne – miejsca, przez które tracimy najwięcej ciepła. Dołożenie drugiej warstwy grubości zaledwie 15 cm poprawi izolacyjność cieplną przegrody nawet do 40%.

Dachy skośne i stropodachy

Dachy i poddasza są miejscami, gdzie tracimy najwięcej ciepła, dlatego też bardzo istotna jest odpowiednia izolacja dachu. W Polsce buduje się najczęściej dachy dwuspadowe, które izolowane są przeważnie wełną skalną w dwóch warstwach, między krokwiami i pod krokwiami.

 

Czy wiesz że?

Izolacja nakrokwiowa to obecnie najbardziej optymalna metoda poprawy już ocieplonego poddasza. Posiada ona wiele zalet - można ją wykonać wraz z zmianą pokrycia dachowego,  dzięki czemu nie zmniejszamy kubatury pomieszczeń i oszczędzamy miejsce.

 

Piched roof insulation, external insulation

Ciekawa alternatywa - izolacja nakrokwiowa

Nie ingerujemy też w przestrzeń mieszkalną - możemy wyeksponować odkryte elementy drewnianej konstrukcji dachu, co pozwoli na ciekawą aranżację wnętrza. Jednak najistotniejszą zaletą izolacji nakrokwiowej jest zachowania ciągłości ocieplenia, co pozwala całkowicie wyeliminować występowanie mostków termicznych.

Poddasze jest na nie szczególnie narażone - ze względu na elementy nośne więźby dachowej (krokwie, jętki, kleszcze) tworzą się one w sposób naturalny, dlatego konieczne jest zastosowanie dwóch warstw ocieplenia, najlepiej o grubości 350 mm. W ocieplaniu nakrokwiowym wełna skalna (TOPROCK SUPERSUPERROCK) montowana jest od zewnątrz na pełnym deskowaniu na krokwiach.

 Specjalny system montażu pozwala na prawidłowe i proste mocowanie ocieplenia, a grubość izolacji wręcz przekracza wymagania w kwestii współczynnika przenikania ciepła U dla poddaszy użytkowych, które będą obowiązywać od 2021 roku. Dzięki sprężystości i paraprzepuszczalności wełny skalnej łatwo można uzyskać szczelną i ciągłą izolację, która pozwoli nam cieszyć się efektywnie ocieplonym poddaszem na długie lata.

Koszt ocieplenia poddasza zależy od tego, czy chcemy, by nasze poddasze było powierzchnią użytkową, czy nieużytkową. W przypadku ocieplenia poddasza nieużytkowego wełną skalną o grubości 30 cm będzie to około 100 zł za metr kwadratowy z robocizną. Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie poddasza użytkowego, cena to ok. 130-160 zł z robocizną za metr kwadratowy.

Poznaj silne strony wełny skalnej