Cena ocieplenia domu wełną skalną w systemach ETICS

Dlaczego wełna skalna, a nie styropian?

Ile kosztuje ocieplenie domu? Co wybrać? Wełnę czy styropian? Wiele osób mylnie sądzi, że wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych produktami ze skalnej wełny jest bardzo drogie.

Jeśli porównamy faktyczny koszt ocieplenia budynku uwzględniając cenę wszystkich elementów systemu, okaże się, że ocieplenie domu wełną skalną i styropianem nie różni się aż tak bardzo.Choć cena ocieplenia domu tym materiałem jest nieco wyższa, to lista korzyści długa - zyskujemy trwałe ocieplenie, poprawiamy bezpieczeństwo pożarowe i komfort akustyczny budynku, a także mieszkamy w domu o przyjemnym mikroklimacie pomieszczeń. Czy wełna skalna warta jest swojej ceny? Zobaczmy!

 

  • Stwierdzono, że dzięki paroprzepuszczalności w przypadku nowych budynków ściany ocieplone wełną skalną wysychały z nadmiaru wilgoci technologicznej w ciągu maksymalnie 1,5 roku, podczas gdy te ocieplone styropianem potrzebowały na to samo aż 3-5 lat i odpowiednio większej ilości ciepła. To przekłada się na koszty ogrzewania. Do styropianowego ocieplenia trzeba w ciągu pierwszych lat dopłacić. Tak więc cena wełny skalnej i cena styropianu różnią się, ale też różnią się koszty ogrzewania budynków ocieplonych tymi dwoma rodzajami izolacji. 
  • Z danych w aktualnych biuletynach cen* wynika, że w ofercie konkretnego producenta, czyli przy określonym standardzie klejów i tynku, cena materiałów i wykonania ocieplenia styropianem wynosi od 128 do 152 zł za m². Natomiast cena wełny skalnej wynosi od 137 do 159 zł za m². Okazuje się, że koszt całego ocieplenia ETICS może w większym stopniu zależeć od rodzaju i grubości tynku, który wykończy elewację, a nie od rodzaju izolacji.
  • Jeśli będziemy porównywać koszt ocieplenia systemami na różnych materiałach izolacyjnych, nie patrzmy tylko na jego cenę jednostkową. Wełna skalna jest bardzo trwała – nie kurczy się i nie wybrzusza, zachowuje jednolitą grubość materiału i nie tworzy mostków termicznych.
  • Ocieplenie z izolacją z wełny skalnej i równie niepalnym mineralnym lub silikatowym tynkiem nigdy nie przyczyni się do rozprzestrzeniania ognia po elewacji. Bo w ogniu zachowa się podobnie jak tradycyjna otynkowana lub murowana ściana w starej kamienicy. Z ociepleniem nawet NRO, ale z palną izolacją, może być inaczej. Decydując się na wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych domu metodą ETICS należy bezwzględnie wybrać kompletny system.

Trwałość ma duże znaczenie

Patrząc na cennik wełny skalnej należy wziąć pod uwagę długoterminowy rachunek ekonomiczny. Wymiana materiału izolacyjnego w okresie eksploatacji budynku jest związana z bardzo dużymi nakładami finansowymi i ingerencją w aktualny stan budynku. W takim momencie musimy zapłacić za ponowne wykonanie całej izolacji, ponieść koszty dodatkowe, takie jak m.in.: obróbka wokół okien, należy również liczyć się ze zniszczeniem zieleni wokół domu.

Porównajmy koszty całej modernizacji w obu przypadkach i do kalkulacji wliczmy też dodatkowe korzyści, jakie materiał może zaoferować, a także jego trwałość. W końcu takie prace prowadzi się raz na kilkadziesiąt lat!

Wszystkie ceny i wartości do porównań podano na podstawie biuletynów SEKOCENBUD i BISTYP 2Q2016. Przedstawione ceny są cenami netto.

Poznaj silne strony wełny skalnej

RockWorld imagery,The Big Picture, idea, people
Dlaczego Wełna Skalna?

Własności Cieplne

Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu jest lepsze dla Ciebie i dla środowiska Dzięki temu warunki życia i pracy stają się zdrowsze i wygodniejsze, pomagając ludziom w rozwoju, szczególnie w środowisku miejskim

Czytaj więcej
fire, flame, photo, germany
Dlaczego Wełna Skalna?

Odporność Ogniowa

Na obszarach miejskich o małej powierzchni coraz więcej ludzi pracuje i tworzy swoje domy w wysokich budynkach. Dla stale rosnącej populacji te budynki mogą być znakomitymi rozwiązaniami w zakresie bezpiecznego mieszkania, ale jeśli wysoki w uderzy ogień wzrost, konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Czytaj więcej
image, living, earphones, headphones, children, family, home, diy, germany, job 5026
Dlaczego Wełna Skalna?

Własności Akustyczne

Urbanizacja często zbliża infrastrukturę i budynki mieszkalne Od kolei po tramwaje, drogi do lotnisk, dobra infrastruktura jest kluczowa dla życia w mieście, co może być bardzo hałaśliwe.

Czytaj więcej
Big picture outdoor city
Dubai skyline and it's busiest highway
Dlaczego Wełna Skalna?

Trwałość

1 000 000 osób co tydzień przenosi się do środowisk miejskich Stanowi to duże obciążenie dla istniejącej infrastruktury, a także zasobów energetycznych i środowiska. Wyzwanie polega na budowaniu zrównoważonych miast, które mogą wspierać ich populacje teraz iw przyszłości.

Czytaj więcej
Dlaczego Wełna Skalna?

Recycling

Wełna skalna jako naturalny materiał może być przetwarzana wiele razy i poddawana recyklingowi – to bardzo ważny aspekt związany z ochroną środowiska i regułami zrównoważonego rozwoju.

Czytaj więcej
Woman in greenhouse
Agronomist analysing plants in greenhouse. People,  Grodan, Green, Horticulture.
Dlaczego Wełna Skalna?

Paroprzepuszczalność

Wełna skalna, dzięki paroprzepuszczalności, chroni budynek przed wilgocią, a także powstawaniem grzybów i pleśni. Ta cecha sprawia, że budynek „oddycha”, a jego mieszkańcy odczuwają komfort na co dzień.

Czytaj więcej