Ocieplenie ścian zewnętrznych – przytulny dom kostka

Ocieplenie ścian zewnętrznych to pierwszy krok w stronę energooszczędności i niskich kosztów ogrzewania. W omawianym domu kostce właściciele najpierw wymienili kocioł i grzejniki, bo po zakupie domu okazało się, że wymiana jest konieczna, a kocioł nie nadaje się już do użytku.

Wymienili również okna, mając nadzieję, że zmniejszą się rachunki za gaz – niestety różnica w kosztach nie okazała się duża. Kolejność prac zawsze powinna być taka: najpierw ocieplamy, potem dostosowujemy nowe technologie grzewcze. Prawdziwe oszczędności i energooszczędność gwarantuje tylko taka kolejność działań.

People, Humans, Woman, Paintng, Wall

Nasz dom jest jak durszlak – jeśli nie ocieplimy ścian zewnętrznych, ciepło z naszego domu będzie uciekać jak woda przez dziury.

Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Metoda lekka mokra

Ocieplenie ścian zewnętrznych to zazwyczaj centralny punkt całego przedsięwzięcia – obejmuje największą powierzchnię budynku i jest konieczny, by nasz dom był energooszczędny. Mury domu kostki miały grubość aż 42 cm, mimo tego dom miał bardzo słabą izolacyjność termiczną. W pracach ociepleniowych zastosowano metodę lekką mokrą, tylko niektóre miejsca ocieplono metodą lekką suchą ( tam, gdzie wybrano fragmenty drewnianej elewacji). Co to znaczy? Ocieplenie metodą lekką mokrą ma cztery etapy:

  • Przygotowanie ścian do ocieplenia;
  • Mocowanie i szlifowanie płyt termoizolacyjnych;
  • Wykonywanie warstwy zbrojnej czyli mocnego podłoża pod tynk;
  • Tynkowanie i malowanie.

Taką kolejność przewidziano na ocieplenie omawianego domu kostki. By uzyskać efekt, trzeba przestrzegać kilku reguł:

  • Prace należy przeprowadzać w temperaturze nie niższej niż +5⁰C i nie wyższej niż +25⁰C;
  • Ściany domu muszą być suche i pozbawione wszelkich nalotów organicznych;
  • Podłoża chłonne wymagają gruntowania preparatem, który tę chłonność ograniczy;
  • Gdy podłożem jest stary tynk, który nie trzyma się ścian, należy go skuć.

Ocieplenie ścian zewnętrznych domu kostki nie tylko znacznie obniżyło rachunki za ogrzewanie, ale i zmieniło wygląd zewnętrzny całego budynku – architekt zaprojektował różne struktury elewacji, co nadało domu kostce nowoczesnego charakteru.

Poznaj silne strony wełny skalnej

RockWorld imagery,The Big Picture, idea, people
Dlaczego Wełna Skalna?

Własności Cieplne

Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu jest lepsze dla Ciebie i dla środowiska Dzięki temu warunki życia i pracy stają się zdrowsze i wygodniejsze, pomagając ludziom w rozwoju, szczególnie w środowisku miejskim

Czytaj więcej
fire, flame, photo, germany
Dlaczego Wełna Skalna?

Odporność Ogniowa

Na obszarach miejskich o małej powierzchni coraz więcej ludzi pracuje i tworzy swoje domy w wysokich budynkach. Dla stale rosnącej populacji te budynki mogą być znakomitymi rozwiązaniami w zakresie bezpiecznego mieszkania, ale jeśli wysoki w uderzy ogień wzrost, konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Czytaj więcej
image, living, earphones, headphones, children, family, home, diy, germany, job 5026
Dlaczego Wełna Skalna?

Własności Akustyczne

Urbanizacja często zbliża infrastrukturę i budynki mieszkalne Od kolei po tramwaje, drogi do lotnisk, dobra infrastruktura jest kluczowa dla życia w mieście, co może być bardzo hałaśliwe.

Czytaj więcej
Big picture outdoor city
Dubai skyline and it's busiest highway
Dlaczego Wełna Skalna?

Trwałość

1 000 000 osób co tydzień przenosi się do środowisk miejskich Stanowi to duże obciążenie dla istniejącej infrastruktury, a także zasobów energetycznych i środowiska. Wyzwanie polega na budowaniu zrównoważonych miast, które mogą wspierać ich populacje teraz iw przyszłości.

Czytaj więcej
1
Dlaczego Wełna Skalna?

Recycling

Wełna skalna jako naturalny materiał może być przetwarzana wiele razy i poddawana recyklingowi – to bardzo ważny aspekt związany z ochroną środowiska i regułami zrównoważonego rozwoju.

Czytaj więcej
Woman in greenhouse
Agronomist analysing plants in greenhouse. People,  Grodan, Green, Horticulture.
Dlaczego Wełna Skalna?

Paroprzepuszczalność

Wełna skalna, dzięki paroprzepuszczalności, chroni budynek przed wilgocią, a także powstawaniem grzybów i pleśni. Ta cecha sprawia, że budynek „oddycha”, a jego mieszkańcy odczuwają komfort na co dzień.

Czytaj więcej