Ocieplenie ścian zewnętrznych – przytulny dom kostka

Ocieplenie ścian zewnętrznych to pierwszy krok w stronę energooszczędności i niskich kosztów ogrzewania. W omawianym domu kostce właściciele najpierw wymienili kocioł i grzejniki, bo po zakupie domu okazało się, że wymiana jest konieczna, a kocioł nie nadaje się już do użytku.

Wymienili również okna, mając nadzieję, że zmniejszą się rachunki za gaz – niestety różnica w kosztach nie okazała się duża. Kolejność prac zawsze powinna być taka: najpierw ocieplamy, potem dostosowujemy nowe technologie grzewcze. Prawdziwe oszczędności i energooszczędność gwarantuje tylko taka kolejność działań.

People, Humans, Woman, Paintng, Wall

Nasz dom jest jak durszlak – jeśli nie ocieplimy ścian zewnętrznych, ciepło z naszego domu będzie uciekać jak woda przez dziury.

Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Metoda lekka mokra

Ocieplenie ścian zewnętrznych to zazwyczaj centralny punkt całego przedsięwzięcia – obejmuje największą powierzchnię budynku i jest konieczny, by nasz dom był energooszczędny. Mury domu kostki miały grubość aż 42 cm, mimo tego dom miał bardzo słabą izolacyjność termiczną. W pracach ociepleniowych zastosowano metodę lekką mokrą, tylko niektóre miejsca ocieplono metodą lekką suchą ( tam, gdzie wybrano fragmenty drewnianej elewacji). Co to znaczy? Ocieplenie metodą lekką mokrą ma cztery etapy:

  • Przygotowanie ścian do ocieplenia;
  • Mocowanie i szlifowanie płyt termoizolacyjnych;
  • Wykonywanie warstwy zbrojnej czyli mocnego podłoża pod tynk;
  • Tynkowanie i malowanie.

Taką kolejność przewidziano na ocieplenie omawianego domu kostki. By uzyskać efekt, trzeba przestrzegać kilku reguł:

  • Prace należy przeprowadzać w temperaturze nie niższej niż +5⁰C i nie wyższej niż +25⁰C;
  • Ściany domu muszą być suche i pozbawione wszelkich nalotów organicznych;
  • Podłoża chłonne wymagają gruntowania preparatem, który tę chłonność ograniczy;
  • Gdy podłożem jest stary tynk, który nie trzyma się ścian, należy go skuć.

Ocieplenie ścian zewnętrznych domu kostki nie tylko znacznie obniżyło rachunki za ogrzewanie, ale i zmieniło wygląd zewnętrzny całego budynku – architekt zaprojektował różne struktury elewacji, co nadało domu kostce nowoczesnego charakteru.

Poznaj silne strony wełny skalnej