Wybuduj dom energooszczędny!

Piękny, tradycyjny dom na wsi czy nowoczesny dom pod miastem? Parterowy czy piętrowy? Murowany czy drewniany?

Ile osób, tyle marzeń o idealnym domu -  w końcu to jedno z najważniejszych miejsc w życiu każdego z nas. Wielu z nas ma też bardzo precyzyjną wizję tego, jak wyglądałby jego dom i chcą tę wizję zrealizować. 

Co warto wiedzieć przed planowaną budową? Ważne dla nas jest to, jaki dom pragniemy mieć, ale też to, jaką kwotę chcemy na taką budowę przeznaczyć. Z pewnością każdemu zależy na tym, by dom był wyposażony w nowoczesne technologie i był niedrogi w utrzymaniu. Planując budowę domu kalkulujemy: ile będzie nas to kosztować i dlaczego aż tak dużo? Czy można mieć nowoczesne rozwiązania i energooszczędny dom, który nie będzie generował ogromnych kosztów eksploatacyjnych? Oczywiście! Kluczem do wszystkiego jest rzetelna wiedza na temat poszczególnych kroków w budowie domu energooszczędnego. W skrócie: najpierw ocieplaj, potem dostosuj nowe technologie grzewcze.

People, Humans, Worker, Onsite

Czy stać nas na budowę domów energooszczędnych? Tak!

Budowa większości domów jednorodzinnych jest finansowana kredytem, dlatego dbamy o każdą złotówkę. Dziś zaciągnięte zobowiązanie wpłynie na standard naszego życia przez najbliższe 20-30 lat. Czy stać nas na budowę domów energooszczędnych? Tak! To mit, że dom energooszczędny musi być drogi.

Koszt budowy domu i eksploatacji, a oszczędność energii - dom energooszczędny w praktyce

Najwięcej, bo aż 70% kosztów eksploatacyjnych pochłania ogrzewanie. Najlepszym sposobem na ich redukcję jest właściwa izolacja Twojego domu. Energooszczędne materiały, grubsza izolacja budynku, efektywny system ogrzewania, wykorzystanie energii odnawialnej to nie tylko wydatek na dziś - to przede wszystkim oszczędność w przyszłości.  Przez 30 najbliższych lat będziemy spłacać ratę kredytu, ale liczy się też koszt utrzymania domu - ogrzania go i zapewnienia w nim komfortowych warunków dla naszej rodziny. Warto, by był to dom energooszczędny.

Dla standardowego domu o zapotrzebowaniu na energię ok. 120 kWh/m2 rok i powierzchni 140-160 m2 ocieplonego zgodnie z minimalnymi wymaganiami, koszty eksploatacji w okresie 30 lat wynieść mogą nawet 50% kosztów budowy domu. Budując dom za 500 000 złotych zapłacimy za jego użytkowanie nawet 250 000 złotych, nie wliczając w to remontów. 

Porównanie rocznych kosztów ogrzewania PRZED i PO ociepleniu przegród zewnętrznych różnych rodzajów paliw i sprawności systemów ogrzewania (budynek parterowy 80m²)

 

  Muł węglowy Ekogroszek (bez wymiany kotła  - kocioł stary) Ekogroszek (po wymianie na kocioł nowoczesny) Ciepło sieciowe Gaz ziemny
Sprawność systemu c.o. 0,5 0,5 0,8 0,8 0,9
Koszt wytworzenia energii 13,3 zł/GJ 32 zł/GJ 32 zł/GJ 45 zł/GJ 70 zł/GJ
Roczny koszt ogrzewania budynku PRZED termomodernizacją  budynku 2 260 zł/rok 5 450 zł/rok 3 410 zł/rok 4 770 zł/rok 6 600 zł/rok
Roczny koszt ogrzewania budynku PO termomodernizacji  budynku - 1 690 zł/rok 1 060 zł/rok 1 480 zł/rok 2 050 zł/rok

Gdy budujemy dom energooszczędny i zwiększamy grubość izolacji, tracimy znacznie mniej ciepła. Dzięki temu oszczędzamy energię potrzebną do ogrzewania budynku i płacimy za ogrzewanie znacznie mniej.

Zmiany na etapie projektowania - poprawa energooszczędności

  • Nieznaczne zmiany na etapie projektu mogą wyraźnie poprawić wskaźniki energetyczne określające energochłonność budynku.
  • Wiele rozwiązań wprowadzonych już na etapie projektowania kosztuje mało lub prawie w ogóle. Grubość izolacji, rozkład przeznaczenia pomieszczeń czy usytuowanie na działce to decyzje, które na etapie projektu nic nie kosztują.
  • Zwiększając grubość ocieplenia i zmniejszając zapotrzebowanie na energię dla budynku ze 120 kWh/m2 rok do 80 kWh/m2 rok nasz kredyt może się zwiększyć o niespełna 3%.
  • W sytuacji, gdy bierzemy kredyt na 500 000 złotych, dodatkowe 15 000 nie jest dużą różnicą. Budując dom energooszczędny, który traci mniej ciepła dzięki właściwej izolacji, można liczyć na lepszą ocenę inwestycji także po stronie banków.

Warto więc zastanowić się, czy dom energooszczędny to rzeczywiście rozwiązanie zbyt drogie na naszą kieszeń? Mniejsze koszty utrzymania to więcej wolnych środków w domowym budżecie.

Poznaj silne strony wełny skalnej

RockWorld imagery,The Big Picture, idea, people
Dlaczego Wełna Skalna?

Własności Cieplne

Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu jest lepsze dla Ciebie i dla środowiska Dzięki temu warunki życia i pracy stają się zdrowsze i wygodniejsze, pomagając ludziom w rozwoju, szczególnie w środowisku miejskim

Czytaj więcej
fire, flame, photo, germany
Dlaczego Wełna Skalna?

Odporność Ogniowa

Na obszarach miejskich o małej powierzchni coraz więcej ludzi pracuje i tworzy swoje domy w wysokich budynkach. Dla stale rosnącej populacji te budynki mogą być znakomitymi rozwiązaniami w zakresie bezpiecznego mieszkania, ale jeśli wysoki w uderzy ogień wzrost, konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Czytaj więcej
image, living, earphones, headphones, children, family, home, diy, germany, job 5026
Dlaczego Wełna Skalna?

Własności Akustyczne

Urbanizacja często zbliża infrastrukturę i budynki mieszkalne Od kolei po tramwaje, drogi do lotnisk, dobra infrastruktura jest kluczowa dla życia w mieście, co może być bardzo hałaśliwe.

Czytaj więcej
Big picture outdoor city
Dubai skyline and it's busiest highway
Dlaczego Wełna Skalna?

Trwałość

1 000 000 osób co tydzień przenosi się do środowisk miejskich Stanowi to duże obciążenie dla istniejącej infrastruktury, a także zasobów energetycznych i środowiska. Wyzwanie polega na budowaniu zrównoważonych miast, które mogą wspierać ich populacje teraz iw przyszłości.

Czytaj więcej
Dlaczego Wełna Skalna?

Recycling

Wełna skalna jako naturalny materiał może być przetwarzana wiele razy i poddawana recyklingowi – to bardzo ważny aspekt związany z ochroną środowiska i regułami zrównoważonego rozwoju.

Czytaj więcej
Woman in greenhouse
Agronomist analysing plants in greenhouse. People,  Grodan, Green, Horticulture.
Dlaczego Wełna Skalna?

Paroprzepuszczalność

Wełna skalna, dzięki paroprzepuszczalności, chroni budynek przed wilgocią, a także powstawaniem grzybów i pleśni. Ta cecha sprawia, że budynek „oddycha”, a jego mieszkańcy odczuwają komfort na co dzień.

Czytaj więcej