Cena ocieplenia domu wełną skalną w systemach ETICS

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Wiele osób mylnie sądzi, że wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych wełną skalną jest bardzo drogie. Jeśli porównamy faktyczny koszt ocieplenia budynku uwzględniając cenę wszystkich elementów systemu, okaże się, że ocieplenie domu wełną skalną i styropianem nie różni się aż tak bardzo.

 

Czy warto oszczędzać na komforcie i bezpieczeństwie?

Choć cena ocieplenia domu tym materiałem jest nieco wyższa, to lista korzyści długa - zyskujemy trwałe ocieplenie, poprawiamy bezpieczeństwo pożarowe i komfort akustyczny budynku, a także mieszkamy w domu o przyjemnym mikroklimacie pomieszczeń. Czy wełna skalna warta jest swojej ceny? Zobaczmy!

Ocieplenie ścian wełną skalną ma istotne przewagi nad ociepleniem styropianowym. Dlaczego?

  • Stwierdzono, że dzięki paroprzepuszczalności w przypadku nowych budynków ściany ocieplone wełną skalną wysychały z nadmiaru wilgoci technologicznej w ciągu maksymalnie 1,5 roku, podczas gdy te ocieplone styropianem potrzebowały na to samo aż 3-5 lat i odpowiednio większej ilości ciepła. To ma swój wyraz w kosztach ogrzewania. Do styropianowego ocieplenia trzeba w ciągu pierwszych lat dopłacić. Tak więc różnią się koszty ogrzewania budynków ocieplonych tymi dwoma rodzajami izolacji.
  • Z danych w aktualnych biuletynach cen* wynika, że w ofercie konkretnego producenta, czyli przy określonym standardzie klejów i tynku, cena materiałów i wykonania ocieplenia styropianem wynosi od 128 do 152 zł za m². Natomiast cena wełny skalnej wynosi od 137 do 159 zł za m². Okazuje się, że koszt całego ocieplenia ETICS może w większym stopniu zależeć od rodzaju i grubości tynku, który wykończy elewację, niż od rodzaju izolacji.
  • Jeśli będziemy porównywać koszt ocieplenia systemami na różnych materiałach izolacyjnych, nie patrzmy tylko na jego cenę jednostkową. Wełna skalna jest bardzo trwała – nie kurczy się i nie wybrzusza, zachowuje jednolitą grubość materiału i nie tworzy mostków termicznych. Ocieplenie z izolacją z wełny skalnej i równie niepalnym mineralnym lub silikatowym tynkiem nigdy nie przyczyni się do rozprzestrzeniania ognia po elewacji. Bo w ogniu zachowa się podobnie jak tradycyjna otynkowana lub murowana ściana w starej kamienicy. Z ociepleniem nawet NRO, ale z palną izolacją, może być inaczej.  

Trwałość ma duże znaczenie

Patrząc na cenę wełny skalnej należy wziąć pod uwagę długoterminowy rachunek ekonomiczny. Wymiana materiału izolacyjnego w okresie eksploatacji budynku jest związana z bardzo dużymi nakładami finansowymi i ingerencją w aktualny stan budynku. W takim momencie musimy zapłacić za ponowne wykonanie całej izolacji, ponieść koszty dodatkowe, takie jak m.in.: obróbka wokół okien. Należy również liczyć się ze zniszczeniem zieleni wokół domu.Gdy liczymy ceny, porównajmy koszty całej modernizacji w obu przypadkach i do kalkulacji wliczmy też dodatkowe korzyści, jakie materiał może zaoferować, a także jego trwałość. W końcu takie prace prowadzi się raz na kilkadziesiąt lat.

Wszystkie ceny i wartości do porównań podano na podstawie biuletynów SEKOCENBUD i BISTYP 2Q2016. Przedstawione ceny są cenami netto.

Poznaj silne strony wełny skalnej