Budujesz dom? Wybuduj dom energooszczędny!

Planując budowę domu kalkulujemy: ile będzie nas to kosztować? Często rodzi to pytanie: dlaczego aż tak dużo?

Budowa większości dziś powstających domów jednorodzinnych jest finansowana kredytem, dlatego dbamy o każdą złotówkę. Dziś zaciągnięte zobowiązanie wpłynie na standard naszego życia przez najbliższe 20-30 lat. Czy stać nas na budowę domów energooszczędnych? 

Koszty budowy i eksploatacji a oszczędność energii - czyli dom energooszczędny w praktyce

Odpowiadając na pytanie konieczne jest szersze spojrzenie. Energooszczedne materiały, grubsza izolacja budynku, efektywny system ogrzewania, wykorzystanie energii odnawialnej to nie tylko wydatek dziś, kiedy kalkulujemy wysokośc raty kredytu, ale przede wszystkim oszczedność w przyszłości.  Przez 30 najbliższych lat to nie rata kredytu będzie  naszym największym zmartwieniem, ale koszt utrzymania budynku, ogrzania go i zapewnienia w nim komfortowych warunków dla naszej rodziny. Warto aby był to dom energooszczędny.

Dla standardowego domu o zapotrzebowaniu na energię ok. 120 kWh/m2 rok i powierzchni 140-160 m2 ocieplonego zgodnie z minimalnymi wymaganiami koszty eksploatacji w okresie 30 lat wynieść mogą nawet 50% kosztów budowy domu. Budując dom za 500 000 złotych zapłacimy za jego użytkowanie nawet 250 000 złotych, nie wliczając w to remontów. 

Natomiast gdy budujemy dom energooszczędny, zwiększając grubość izolacji tracimy znacznie mniej ciepła. Dzięki temu oszczędzamy energię potrzebną do ogrzewania budynku zwiększając koszty o kilka procent. Oszczędności będą rosły proporcjonalnie do kosztów energii.

Zmiany na etapie projektowania - wzrost energooszczędności

Dokonując nieznacznych zmian na etapie projektu, można istotnie poprawić wskaźniki energetyczne określające energochłonność budynku. Co ważne, wiele rozwiązań wprowadzonych już na etapie projektowania kosztuje mało lub prawie w ogóle. Grubość izolacji, rozkład przeznaczenia pomieszczeń, czy usytuowanie na działce to decyzje, które nie są kosztowne na etapie projektu. Zwiększając grubość ocieplenia i zmniejszając zapotrzebowanie na energię dla budynku ze 120 kWh/m2 rok do 80 kWh/m2 rok powinniśmy zwiększyć kwotę kredytu o niespełna 3%.

W sytuacji gdy bierzemy kredyt na 500 000 złotych, dodatkowe 15 000 nie jest dużą różnicą. Budując dom energooszczędny, który traci mniej ciepła dzięki właściwej izolacji, co potwierdza projektowana charakterystyka energetyczna, można liczyć na lepszą ocenę inwestycji także po stronie banków. Mniejsze koszty utrzymania to więcej wolnych środków w domowym budżecie.Warto więc zastanowić się, czy dom energooszczędny to rzeczywiście rozwiązanie zbyt drogie na naszą kieszeń, czy może właśnie na jego brak nas nie stać. 

Poznaj silne strony wełny skalnej

RockWorld imagery,The Big Picture, idea, people
Dlaczego Wełna Skalna?

Własności Cieplne

Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu jest lepsze dla Ciebie i dla środowiska Dzięki temu warunki życia i pracy stają się zdrowsze i wygodniejsze, pomagając ludziom w rozwoju, szczególnie w środowisku miejskim

Czytaj więcej
fire, flame, photo, germany
Dlaczego Wełna Skalna?

Odporność Ogniowa

Na obszarach miejskich o małej powierzchni coraz więcej ludzi pracuje i tworzy swoje domy w wysokich budynkach. Dla stale rosnącej populacji te budynki mogą być znakomitymi rozwiązaniami w zakresie bezpiecznego mieszkania, ale jeśli wysoki w uderzy ogień wzrost, konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Czytaj więcej
image, living, earphones, headphones, children, family, home, diy, germany, job 5026
Dlaczego Wełna Skalna?

Własności Akustyczne

Urbanizacja często zbliża infrastrukturę i budynki mieszkalne Od kolei po tramwaje, drogi do lotnisk, dobra infrastruktura jest kluczowa dla życia w mieście, co może być bardzo hałaśliwe.

Czytaj więcej
Big picture outdoor city
Dubai skyline and it's busiest highway
Dlaczego Wełna Skalna?

Trwałość

1 000 000 osób co tydzień przenosi się do środowisk miejskich Stanowi to duże obciążenie dla istniejącej infrastruktury, a także zasobów energetycznych i środowiska. Wyzwanie polega na budowaniu zrównoważonych miast, które mogą wspierać ich populacje teraz iw przyszłości.

Czytaj więcej
1
Dlaczego Wełna Skalna?

Recycling

Wełna skalna jako naturalny materiał może być przetwarzana wiele razy i poddawana recyklingowi – to bardzo ważny aspekt związany z ochroną środowiska i regułami zrównoważonego rozwoju.

Czytaj więcej
Woman in greenhouse
Agronomist analysing plants in greenhouse. People,  Grodan, Green, Horticulture.
Dlaczego Wełna Skalna?

Paroprzepuszczalność

Wełna skalna, dzięki paroprzepuszczalności, chroni budynek przed wilgocią, a także powstawaniem grzybów i pleśni. Ta cecha sprawia, że budynek „oddycha”, a jego mieszkańcy odczuwają komfort na co dzień.

Czytaj więcej