Budujesz dom? Wybuduj dom energooszczędny!

Planując budowę domu kalkulujemy: ile będzie nas to kosztować? Często rodzi to pytanie: dlaczego aż tak dużo?

Budowa większości dziś powstających domów jednorodzinnych jest finansowana kredytem, dlatego dbamy o każdą złotówkę. Dziś zaciągnięte zobowiązanie wpłynie na standard naszego życia przez najbliższe 20-30 lat. Czy stać nas na budowę domów energooszczędnych? 

Koszty budowy i eksploatacji a oszczędność energii - czyli dom energooszczędny w praktyce

Odpowiadając na pytanie konieczne jest szersze spojrzenie. Energooszczedne materiały, grubsza izolacja budynku, efektywny system ogrzewania, wykorzystanie energii odnawialnej to nie tylko wydatek dziś, kiedy kalkulujemy wysokośc raty kredytu, ale przede wszystkim oszczedność w przyszłości.  Przez 30 najbliższych lat to nie rata kredytu będzie  naszym największym zmartwieniem, ale koszt utrzymania budynku, ogrzania go i zapewnienia w nim komfortowych warunków dla naszej rodziny. Warto aby był to dom energooszczędny.

Dla standardowego domu o zapotrzebowaniu na energię ok. 120 kWh/m2 rok i powierzchni 140-160 m2 ocieplonego zgodnie z minimalnymi wymaganiami koszty eksploatacji w okresie 30 lat wynieść mogą nawet 50% kosztów budowy domu. Budując dom za 500 000 złotych zapłacimy za jego użytkowanie nawet 250 000 złotych, nie wliczając w to remontów. 

Natomiast gdy budujemy dom energooszczędny, zwiększając grubość izolacji tracimy znacznie mniej ciepła. Dzięki temu oszczędzamy energię potrzebną do ogrzewania budynku zwiększając koszty o kilka procent. Oszczędności będą rosły proporcjonalnie do kosztów energii.

Zmiany na etapie projektowania - wzrost energooszczędności

Dokonując nieznacznych zmian na etapie projektu, można istotnie poprawić wskaźniki energetyczne określające energochłonność budynku. Co ważne, wiele rozwiązań wprowadzonych już na etapie projektowania kosztuje mało lub prawie w ogóle. Grubość izolacji, rozkład przeznaczenia pomieszczeń, czy usytuowanie na działce to decyzje, które nie są kosztowne na etapie projektu. Zwiększając grubość ocieplenia i zmniejszając zapotrzebowanie na energię dla budynku ze 120 kWh/m2 rok do 80 kWh/m2 rok powinniśmy zwiększyć kwotę kredytu o niespełna 3%.

W sytuacji gdy bierzemy kredyt na 500 000 złotych, dodatkowe 15 000 nie jest dużą różnicą. Budując dom energooszczędny, który traci mniej ciepła dzięki właściwej izolacji, co potwierdza projektowana charakterystyka energetyczna, można liczyć na lepszą ocenę inwestycji także po stronie banków. Mniejsze koszty utrzymania to więcej wolnych środków w domowym budżecie.Warto więc zastanowić się, czy dom energooszczędny to rzeczywiście rozwiązanie zbyt drogie na naszą kieszeń, czy może właśnie na jego brak nas nie stać. 

Poznaj silne strony wełny skalnej