Ocieplenie dachu to kluczowy aspekt ocieplania budynku. Właśnie dach stanowi główną drogę wydostawania się ciepła z domu, a te straty mogą przekładać się na straty finansowe – ubytki ciepła trzeba uzupełniać, zużywając dodatkową energię grzewczą.

Prawidłowe ocieplenie dachu wpływa na temperaturę wewnątrz budynku. Jest to szczególnie istotne latem, kiedy zależy nam na przyjemnym chłodzie i zimą, kiedy chcemy przebywać w ciepłych pomieszczeniach. Izolacja dachu staje się jeszcze bardziej istotna w momencie, kiedy planujemy przeznaczyć poddasze na przestrzeń mieszkalną. Choć wysokie poddasze można zaaranżować w ciekawy sposób i efektywnie zagospodarować, izolacja dachu jest w takich sytuacjach podstawowym krokiem. Natomiast dla skuteczności tego procesu zasadniczą kwestią będzie dobór odpowiedniego materiału izolacyjnego i jego grubości. 

O wyborze odpowiedniej grubości warstwy izolacji decyduje kilka czynników:

Ocieplenie odpowiednią grubością izolacji to nie tylko gwarancja zapewniania odpowiednich właściwości termicznych budynku (min. ograniczenie do minimum strat przez przenikanie), ale także bezpieczeństwo pożarowe. Gruba warstwa materiału izolacyjnego z niepalnego materiału (np. skalnej wełny mineralnej) zapewnia najlepszą ochronę przed ogniem. Izolacja odpowiedniej grubości ociepleniem chroni także przed zawilgoceniem oraz korozją biologiczną, co m.in. przekłada się na stworzenie takiego mikroklimatu, który nie będzie sprzyjał rozwojowi grzybów pleśniowych.

Przy doborze grubości materiału izolacyjnego warto wziąć pod uwagę szereg parametrów: 

Materiały izolacyjne z wełny skalnej są niepalne, podnoszą bezpieczeństwo pożarowe całego domu. W siedmiostopniowej klasyfikacji ogniowej posiadają najwyższą klasę reakcji na ogień – A1. Charakteryzują się dużą gęstością, co gwarantuje wysoki wskaźnik pochłaniania dźwięku oraz bardzo dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Chronią również przed hałasem – jedną z najczęstszych przyczyn stresu w dzisiejszych czasach. Izolacja z wełny skalnej zapewnia bardzo wysoki poziom izolacyjności akustycznej, dzięki czemu tworzy skuteczną barierę przed hałasem z zewnątrz, który – zwłaszcza na poddaszu – bywa bardzo uciążliwy. Mieszkańcy domu mogą zatem cieszyć się ciszą i komfortem termicznym o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych.

Gruba, niepalna, nietoksyczna warstwa materiału izolacyjnego to również swego rodzaju „termolokata”. Zainwestowane środki, dzięki znacznie niższym rachunkom za ogrzewanie, zwrócą się już po 4 latach. Właściwie zaizolowany dom to stabilna temperatura przez cały rok. Latem na poddaszu będzie panował przyjemny chłód, a zimą – ciepło bez wilgoci czy niemiłego wrażenia zaduchu. Wybierając materiały z skalnej wełny mineralnej nie tylko zadbamy o komfort swoich bliskich, ale również przyczynimy się do zmniejszenia smogu. Dobrze ocieplony dom zużywa mniej paliwa, przez co mniej szkodliwych substancji dostaje się do powietrza, którym oddychamy.