Dziś w Polsce domy jednorodzinne buduje się przez cały rok. W okresie zimowym, przy ujemnych temperaturach co prawda nie wykonuje się prac tzw. mokrych, czyli stawiania ścian, ich ocieplania, etc., ale praca wewnątrz wtedy wrze. Wykończenia, elektryka, ocieplenie poddasza czy izolacja akustyczna ścian działowych wykonywana być może o dowolnej porze roku.

Dlatego każdy moment jest dobry, aby podjąć działania mające na celu ocieplenie domu. Czy to budujemy nowy dom czy termomodernizujemy stary dom, koszt ocieplenia i izolacji jest zależny od kilku elementów:

  • standardu jaki chcemy uzyskać,
  • wielkości ocieplanej powierzchni,
  • rodzaju zastosowanych materiałów izolacyjnych,
  • stanu murów czy elementów konstrukcji w przypadku domów termomodernizowanych.

Przyjrzymy się każdemu z tych czynników i zobaczmy, który z nich ma decydujący wpływ na to, ile kosztuje ocieplenie domu.

Standard. Jakość na długie lata

Inwestując w ocieplenie domu powinniśmy pomyśleć o rozwiązaniach na min. 40, 50 lat. Dlaczego? Z prostego powodu – dom budujemy minimum na 30 lat  i na tyle mamy kredyt. Warto wiec by nasze ocieplenie domu nie tylko było trwałe, ale i zapewniało ochronę przed ogniem, wilgocią i hałasem. To właśnie w dobrze ocieplonym domu wełną skalną, mieszkańcy mają zapewnione komfortowe warunki termiczne przez cały rok. Latem panuje przyjemny chłód, zimą jest ciepło. Wełna skalna jest także materiałem paroprzepuszczalnym, nie przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów. Wykonane z niej ocieplenie ścian zewnętrznych zwiększa wartość domu, bowiem wełna skalna nie traci swoich właściwości nawet po 55 latach użytkowania. Wysoki standard izolacji termicznej zapewnia nam gruba warstwa wełny skalnej, którą warto aplikować w myśl zasady „Im grubiej tym lepiej”. Zatem planując budowę czy termomodernizację domu, nie powinniśmy myśleć krótkofalowo, kierując się kosztami inwestycji. Nikt z nas nie chce przecież dokonywać remontu nowo wybudowanego domu, tylko dlatego że zdecydował się obniżyć koszt ocieplenia domu.

Duży dom. Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie?

Im większy budynek, tym więcej powierzchni do ocieplenia. To jest fakt, na który nie mamy wpływu. Mamy jednak wpływ na to jaki materiał wybierzemy i jakie w rezultacie rachunki za ogrzewanie zapłacimy. Izolacja wykonana z wełny skalnej przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania nawet o 2/3. Różnicę odczujemy już po pierwszym sezonie grzewczym. Im grubsza warstwa ocieplenia, tym straty ciepła i warunki panujące wewnątrz domu są lepsze.  Dlatego warto zainwestować w grubą warstwę izolacji z wełny skalnej dobraną według standardu ROCKWOOL. To narzędzie pozwala na wybór materiału izolacyjnego i jego grubości według sprawdzonych optymalnych z punktu widzenia kosztów rozwiązań. Przykładowo izolując ściany zewnętrzne domu wełną skalną FRONTROCK SUPER o grubości 20 cm zapłacimy około 15.000 zł (przy powierzchnie 200 m2) za materiał. W przypadku poddaszy stosując produkty TOPROCK SUPER i SUPERROCK o łącznej grubości 30 cm, zapłacimy około 8.000 zł dla 200 m2 ocieplenia (przyjęte dla domu o koszcie budowy 500.000 zł, na podstawie wyliczeń własnych)

Koszty ocieplenia domu inwestycją

Dziś koszty budowy domu to nie tylko materiały, których udział w całkowitych kosztach budowy domu maleje, ale przede wszystkim to koszty robocizny. W sytuacji, gdy szukamy oszczędności na kosztach budowy, powinniśmy zastanowić się jakie prace nie będą wymagać ewentualnych dużych nakładów finansowych czy organizacyjnych. Dodatkowo warto spojrzeć na wszystkie wydatki jako na inwestycje i zastanowić się jakie korzyści finansowe przyniesie nam dane rozwiązanie. W przypadku kosztów ocieplenia domu sprawa jest jasna i klarowna. Każdy centymetr wydany na izolację daje złotówki oszczędności na kosztach ogrzewania przez ponad 50 lat, a średni czas zwrotu inwestycji dzięki oszczędnościom na kosztach ogrzewania, wynosi kilka lat.

Wełna skalna. Trwała, niepalna, paroprzepuszczalna

Wełna skalna jest jedynym materiałem pozwalającym na kompleksową izolację całego budynku – dachu, poddasza, podłóg i stropów, ścian zewnętrznych, ścian działowych oraz instalacji. Ta wszechstronność wynika z surowców, które są użyte do produkcji wełny skalnej.  Wykonana w 97% z naturalnej skały izolacja ta jest niepalna, niezwykle odporna na ściskanie, nie zmienia się z upływem czasu, chroni przed ogniem, wilgocią i pleśnią. Jest dostępna w formie płyt, rolek i granulatu o różnej gęstości i wielkości, dlatego nadaje się do ocieplenia każdego elementu budynku.

Stan murów. Jak ocenić kondycję budynku?

Ocena stanu technicznego budynku powinna rozpocząć się od ustalenia kilku elementów: kiedy dom został wybudowany, czy był remontowany lub przebudowywany a także jakie rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe dotychczas zastosowano. Zebranie tych informacji pozwoli nam na precyzyjną ocenę techniczną, a w rezultacie na wybór najodpowiedniejszych rozwiązań. Ocieplenie aplikowane na zewnętrznych ścianach wydaje się najefektywniejsze. Minimalizujemy w ten sposób mostki termiczne i zapewniamy bardzo dobrą izolację termiczną. Może się jednak zdarzyć, że odziedziczyliśmy zabytkowy, stary, o wartej zachowania elewacji dom.  Możemy wówczas ocieplić elementy konstrukcyjne znajdujące się wewnątrz budynku – np. poddasze, stropy i podłogi. Zaizolowanie ich wełna skalną zapewni nam również dobry komfort termiczny i akustyczny.

Grubość ocieplenia a przepisy budowlane

Zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo budowlane docieplenie budynków o wysokości do 25 m nie wymaga pozwolenia na budowę, ale termomodernizacja budynków powyżej 12 m a nie wyższych niż 25 m wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (zazwyczaj staroście). To nie koniec przepisów o których warto pamiętać, kiedy myślimy o pracach ociepleniowych. Zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi minimalne wymagania izolacyjności cieplnej przegród podają współczynnik U<0,23 W/m2K dla ścian, U<0,18 W/m2K dla dachów i U<0,30 W/m2K dla podłóg.  Jak, mając to na uwadze, obliczyć grubość materiału izolacyjnego? Pomoże nam w tym narzędzie – Standard ROCKWOOL. To zestaw rozwiązań, które zapewnią optymalny klimat w Twoim domu i pozwolą dobrać odpowiedni produkt do zastosowania w poszczególnych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Dobierając grubość materiału ociepleniowego warto również pamiętać o tym, że jest to swojego rodzaju „termolokata”. To inwestycja, która szybko się zwróci, a przyniesie od razu korzyści finansowe. Już w pierwszym sezonie grzewczym zdecydowanie dostrzegalna będzie różnica w wysokości rachunków za ogrzewanie –  nawet o 2/3 mniej.