Sezon letni w Polsce to idealny moment na przeprowadzenie prac remontowych. Już teraz warto rozpocząć termomodernizację, aby w najbliższą zimę cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie. Zobaczmy, od czego zależy koszt ocieplenia domu.  

Koszty ocieplenia domu zależą od kilku czynników:

  • standardu jaki chcemy uzyskać,
  • wielkości ocieplanej powierzchni,
  • rodzaju zastosowanych materiałów izolacyjnych,
  • stanu murów.

Przyjrzymy się każdemu z tych czynników i zobaczmy, który z nich ma decydujący wpływ na to, ile kosztuje ocieplenie domu.

Standard. Jakość na długie lata

Inwestując w ocieplenie domu powinniśmy pomyśleć o rozwiązaniach na min. 40, 50 lat. Takich, które nie tylko będę trwałe, ale i będą zapewniały ochronę przed ogniem, wilgocią i hałasem. To właśnie w dobrze ocieplonym domu (np. wełną skalną ), mieszkańcy mają zapewnione komfortowe warunki termiczne przez cały rok. Latem panuje przyjemny chłód, zimą jest ciepło. Wełna skalna jest także materiałem paroprzepuszczalnym, nie przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów. Wykonane z niej ocieplenie ścian zewnętrznych zwiększa wartość domu, bowiem wełna skalna nie traci swoich właściwości nawet po 55 latach użytkowania. Wysoki standard izolacji termicznej zapewnia nam gruba warstwa wełny skalnej, którą warto aplikować w myśl zasady „Im grubiej tym lepiej”. 

Duży dom. Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie? 

Im większy budynek, tym więcej powierzchni do ocieplenia. To jest fakt, na który nie mamy wpływu. Mamy jednak wpływ na to jaki materiał wybierzemy i jakie w rezultacie rachunki za ogrzewanie zapłacimy. Izolacja wykonana z wełny skalnej przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania nawet o 2/3. Różnicę odczujemy już po pierwszym sezonie grzewczym. Im grubsza warstwa ocieplenia, tym straty ciepła i warunki panujące wewnątrz domu są lepsze.  Dlatego warto zainwestować w grubą warstwę izolacji z wełny skalnej dobraną według standardu ROCKWOOL. To narzędzie pozwala na wybór materiału izolacyjnego i jego grubości według sprawdzonych optymalnych z punktu widzenia kosztów rozwiązań. W standardzie ROCKWOOL znajduje się opis produktów rekomendowanych do zastosowania w poszczególnych rozwiązaniach konstrukcyjnych, takich jak: ściany dwuwarstwowe, ściany szkieletowe, podłogi, poddasza i stropodachy, ściany działowe, a także kominiki. 

Wełna skalna. Trwała, niepalna, paroprzepuszczalna 

Wełna skalna jest jedynym materiałem pozwalającym na kompleksową izolację całego budynku – dachu, poddasza, podłóg i stropów, ścian zewnętrznych, ścian działowych oraz instalacji. Ta wszechstronność wynika z surowców, które są użyte do produkcji wełny skalnej.  Wykonana w 97% z naturalnej skały izolacja ta jest niepalna, niezwykle odporna na ściskanie, nie zmienia się z upływem czasu, chroni przed ogniem, wilgocią i pleśnią. Jest dostępna w formie płyt, rolek i granulatu o różnej gęstości i wielkości, dlatego nadaje się do ocieplenia każdego elementu budynku. 

Stan murów. Jak ocenić kondycję budynku? 

Ocena stanu technicznego budynku powinna rozpocząć się od ustalenia kilku elementów: kiedy dom został wybudowany, czy był remontowany lub przebudowywany a także jakie rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe dotychczas zastosowano. Zebranie tych informacji pozwoli nam na precyzyjną ocenę techniczną, a w rezultacie na wybór najodpowiedniejszych rozwiązań. Ocieplenie aplikowane na zewnętrznych ścianach wydaje się najefektywniejsze. Minimalizujemy w ten sposób mostki termiczne i zapewniamy bardzo dobrą izolację termiczną. Może się jednak zdarzyć, że odziedziczyliśmy zabytkowy, stary, o wartej zachowania elewacji dom.  Możemy wówczas ocieplić elementy konstrukcyjne znajdujące się wewnątrz budynku – np. poddasze, stropy i podłogi. Zaizolowanie ich wełna skalną zapewni nam również dobry komfort termiczny i akustyczny. 

Grubość ocieplenia a przepisy budowlane 

Zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo budowlane docieplenie budynków o wysokości do 25 m nie wymaga pozwolenia na budowę, ale termomodernizacja budynków powyżej 12 m a nie wyższych niż 25 m wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (zazwyczaj staroście). To nie koniec przepisów o których warto pamiętać, kiedy myślimy o pracach termomodernizacyjnych. Zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi minimalne wymagania izolacyjności cieplnej przegród podają współczynnik U<0,23 W/m2K dla ścian, U<0,18 W/m2K dla dachów i U<0,30 W/m2K dla podłóg.  Jak, mając to na uwadze, obliczyć grubość materiału izolacyjnego? Pomoże nam w tym narzędzie – Standard ROCKWOOL. To zestaw rozwiązań, które zapewnią optymalny klimat w Twoim domu i pozwolą dobrać odpowiedni produkt do zastosowania w poszczególnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. 

Dobierając grubość materiału ociepleniowego warto również pamiętać o tym, że jest to swojego rodzaju „termolokata”. To inwestycja, która szybko się zwróci, a przyniesie od razu korzyści finansowe. Już w pierwszym sezonie grzewczym zdecydowanie dostrzegalna będzie różnica w wysokości rachunków za ogrzewanie –  nawet o 2/3 mniej.