Ocieplenie poddasza - jak ocieplać aby było to skuteczne?

Dlaczego ocieplenie poddasza jest tak ważna podczas jego adaptacji do celów mieszkalnych?

Prawidłowe wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej poddasza jest szczególnie ważne przy adaptacji go do celów mieszkalnych z kliku, mniej lub bardziej oczywistych powodów. Przestrzeń strychu jest dużo bardziej wystawiona na wychładzanie zimą i przegrzewanie latem, niż pozostałe kondygnacje. Dodatkowo pomieszczenia znajdujące się na poddaszu są szczególnie narażone na hałasy zewnętrzne, szczególnie te związane z opadami atmosferycznymi. Jest to wyjątkowo odczuwane w przypadku pomieszczeń pokrytych dachem wykonanym z blachy. Dlatego kluczowe jest staranne wykonanie izolacji termicznej, z dedykowanych do tego materiałów, która zapewni mieszkańcom nie tylko komfort termiczny, ale także akustyczny. Produkty ROCKWOOL do izolacji tej części domu znajdziesz na stronie: Ocieplenie poddasza

Jakimi parametrami powinna się cechować wełna skalna do ocieplenia poddasza w domu jednorodzinnym?

Elastyczność i gęstość hydrofobowych produktów do ocieplania poddasza z wełny skalnej

Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać przy ocieplaniu poddasza, to wybór materiału do ocieplania. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, nie tylko współczynnik przewodzenia ciepła (tzw. „lambdy”). Izolacja poddasza montowana jest w przestrzeni pomiędzy elementami drewnianej więźby dachowej, dlatego wykorzystywany materiał powinien być elastyczny. Ważne, aby ściśle przylegał do wszelkich narożników i załamań.

Dobrze sprawdza się materiał o większej gęstości, taki jak wełna skalna ROCKWOOL. Produkty ROCKWOOL powstają w wyniku stopienia skał (bazaltu, gabra, kamienia wapiennego, koksu) połączonych środkami wiążącymi z dodatkami impregnującymi. Dzięki tym dodatkom wyroby ze skalnej wełny mineralnej są hydrofobowe, co oznacza, że nie chłoną wilgoci z powietrza i posiadają znikomą wilgotność sorpcyjną. Skład wełny powoduje, że jest również odporna biologicznie, nie stwarza warunków do rozwoju mikroorganizmów, nie gnije.

Wełna skalna ze względu na swoje pochodzenie jest materiałem bardzo trwałym i stabilnym wymiarowo. Nie osiada, dzięki czemu izolacja pozostaje szczelna. Dodatkowo jest materiałem niepalnym – jest to cecha szczególnie istotna w przypadku poddaszy, na których często znajdują się łatwopalne materiały, jak np. więźby dachowe. Dzięki zastosowaniu wełny skalnej w znaczący sposób podnosi się poziom bezpieczeństwa pożarowego w domu. Wełna skalna, dzięki swej włóknistej strukturze i gęstości świetnie tłumi i wygłusza dźwięki z zewnątrz. To także ważna cecha w przypadku poddaszy, które narażone są na działanie deszczu, wiatru, czy gradu. Dzięki użyciu wełny skalnej do ocieplenia poddasza w domu będzie panował komfort akustyczny. 

Te cechy powodują, że produkty z wełny skalnej są idealne zarówno przy budowie domu energooszczędnego jak i przy termomodernizacji budynków. 

Na jakie etapy prac dociepleniowych należy zwrócić szczególną uwagę?

Wykonując ocieplenie poddasza należy zachować szczególną staranność w każdym z etapów prac – dopiero wtedy mamy gwarancję, że izolacja jest szczelna. Częstym błędem jest wykonanie izolacji jedynie pomiędzy krokwiami. Może to doprowadzić do powstawania tzw. mostków termicznych czyli miejsc, przez które tracimy dużo ciepła. Dołożenie drugiej warstwy o grubości zaledwie 15 cm poprawia izolacyjność cieplną przegrody nawet o 40%.

Prace montażowe zawsze należy zacząć od dokładnych pomiarów rozstawu w świetle między krokwiami. Następnie należy rozwinać rolkę produktu z wełny skalnej (rekomendujemy TOPROCK SUPER), którą wykorzystujemy jako pierwszą warstwę ocieplenia i odmierzamy odcinki, pamiętając o zachowaniu naddatku. Wełny skalna, dzięki swej gęstości, przy odpowiednim rozstawie krokwi może się samodzielnie utrzymywać między krokwiami, bez konieczności dodatkowego mocowania. Potrzebne odcinki ocieplenia warto docinać z długości rolki – zmniejsza to ilość odpadów. Docięte kawałki wełny skalnej wkładamy między krokwie. Pierwszą warstwę ocieplenia układamy starannie, zwracając szczególną uwagę na szczelne przyleganie wełny skalnej do siebie i do elementów konstrukcji poddasza. Następnie montujemy stalowy ruszt pod okładziny połaci i stropu nad poddaszem. Zalecamy, aby profile nośne przed montażem wypełnić od wewnątrz paskami z wełny skalnej, co polepsza izolacyjność termiczną poddasza. Drugą warstwę ocieplenia z płyt z wełny skalnej układamy pod krokwiami, jętkami czy kleszczami, między profilami nośnymi okładzin.Całość można wykończyć  Systemem ROCKTECT, który pozwala na kontrolę poziomu wilgoci na poddaszu.

Konstrukcja dachu wpływa znacząco na ocieplenie poddasza. W zależności od tego, w jakim budynku planujesz zainstalować izolację, możesz wykorzystać jedno z gotowych rozwiązań odpowiadających różnym wariantom budowlanym. Pamiętaj, że ocieplenie poddasza, zarówno użytkowego jak i nieużytkowego, powinno składać się z dwóch warstw wełny skalnej, o łącznej grubości 35 cm, które zapewnią najlepszą ochronę przed utratą ciepła z budynku. Jeśli zdecydujesz się na ocieplenie poddasza użytkowego, płyty z wełny skalnej należy instalować między krokwiami, aby ocieplić połacie dachowe. W przypadku nowego budynku warto zaplanować to już na etapie projektu. Wtedy można już podczas planowania dopasować grubość krokwi, pomiędzy którymi montowane będzie ocieplenie. Produkty z wełny skalnej ROCKWOOL do izolacji poddasza są na tyle elastyczne, że łatwo można je zamocować między krokwiami.  

Dla uzyskania najlepszej efektywności energetycznej całego budynku, pozwalającej na oszczędności energii i obniżenie opłat na ogrzewanie, zalecamy stosowanie podczas instalacji izolacji rozwiązań i grubości rekomendowanych w Standardzie ROCKWOOL. 

 

 

Poznaj silne strony wełny skalnej

RockWorld imagery,The Big Picture, idea, people
Dlaczego Wełna Skalna?

Własności Cieplne

Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu jest lepsze dla Ciebie i dla środowiska Dzięki temu warunki życia i pracy stają się zdrowsze i wygodniejsze, pomagając ludziom w rozwoju, szczególnie w środowisku miejskim

Czytaj więcej
fire, flame, photo, germany
Dlaczego Wełna Skalna?

Odporność Ogniowa

Na obszarach miejskich o małej powierzchni coraz więcej ludzi pracuje i tworzy swoje domy w wysokich budynkach. Dla stale rosnącej populacji te budynki mogą być znakomitymi rozwiązaniami w zakresie bezpiecznego mieszkania, ale jeśli wysoki w uderzy ogień wzrost, konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Czytaj więcej
image, living, earphones, headphones, children, family, home, diy, germany, job 5026
Dlaczego Wełna Skalna?

Własności Akustyczne

Urbanizacja często zbliża infrastrukturę i budynki mieszkalne Od kolei po tramwaje, drogi do lotnisk, dobra infrastruktura jest kluczowa dla życia w mieście, co może być bardzo hałaśliwe.

Czytaj więcej
Big picture outdoor city
Dubai skyline and it's busiest highway
Dlaczego Wełna Skalna?

Trwałość

1 000 000 osób co tydzień przenosi się do środowisk miejskich Stanowi to duże obciążenie dla istniejącej infrastruktury, a także zasobów energetycznych i środowiska. Wyzwanie polega na budowaniu zrównoważonych miast, które mogą wspierać ich populacje teraz iw przyszłości.

Czytaj więcej
Dlaczego Wełna Skalna?

Recycling

Wełna skalna jako naturalny materiał może być przetwarzana wiele razy i poddawana recyklingowi – to bardzo ważny aspekt związany z ochroną środowiska i regułami zrównoważonego rozwoju.

Czytaj więcej
Woman in greenhouse
Agronomist analysing plants in greenhouse. People,  Grodan, Green, Horticulture.
Dlaczego Wełna Skalna?

Paroprzepuszczalność

Wełna skalna, dzięki paroprzepuszczalności, chroni budynek przed wilgocią, a także powstawaniem grzybów i pleśni. Ta cecha sprawia, że budynek „oddycha”, a jego mieszkańcy odczuwają komfort na co dzień.

Czytaj więcej