Efektywność energetyczna budynków a izolacja
Na 6,1 mln wszystkich istniejących budynków w Polsce mieszkalnych i niemieszkalnych, 5,5 mln stanowią budynki jednorodzinne, w których zamieszkuje około 50% społeczeństwa naszego kraju.
Prawie 70% z tych 5,5 mln budynków jednorodzinnych zostało wybudowanych do lat 80. ubiegłego stulecia. W porównaniu do dzisiejszych, niskie wymagania ochrony cieplnej lub jej brak we wcześniejszych okresach oddawania budynków do użytkowania, spowodowało, że obecnie większość budynków jednorodzinnych to budynki o dużej energochłonności.
Aż 82% Polaków sądzi, że największe koszty generuje energia elektryczna (oświetlenie), a oszczędzić można na racjonalnym użytkowaniu sprzętów RTV/AGD. Czy przysłowiowe „gaszenie światła” przekłada się na sensowne oszczędności? Nie. Odczucia Polaków mijają się z rzeczywistością - płatności za energię elektryczną stanowią mały procent w porównaniu do tych za ogrzewanie. Aż 41% energii zużywanej w Europie pochłaniają budynki. W przypadku budynków mieszkalnych największy udział ma ogrzewanie – to aż 70%! Należy więc podkreślać wpływ odpowiedniego ocieplenia budynku na koszty jego eksploatacji, a także oszczędności ciepła i energii.
Ogrzewanie i chłodzenie są głównymi obszarami zużycia energii w budynkach: stanowią dwie trzecie całkowitego zużycia energii w przypadku budynków niemieszkalnych i ponad 70% w budynkach mieszkalnych. Dlaczego? Wynika to wprost ze strat ciepła spowodowanych niewłaściwym ociepleniem. Odpowiednio ocieplony budynek pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w zimie przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na chłód w okresie letnim. Podnosi to jego poziom efektywności energetycznej.
Warto pamiętać o właściwej kolejności – najpierw ocieplamy budynek właściwym materiałem, by maksymalnie zredukować straty ciepła, a potem dostosowujemy do nowych warunków termicznych system grzewczy. Wówczas znacznie zmniejszą się rachunki za ogrzewanie.
Kalkulator OPTIHOUSE
Optihouse to narzędzie służące do wykonania analizy relacji pomiędzy jakością energetyczna budynku a kosztami poniesionymi na jej osiągnięcie.
Dlaczego warto ocieplać
Prowadzisz renowację starszego budynku? Pamiętaj o kwestii termomodernizacji - to się opłaci!