Kiedy już zdecydujemy się na termomodernizację i chcemy ją przeprowadzić jakich korzyści finansowych i ekologicznych możemy się spodziewać? Poniższa analiza na przykładzie niewielkiego domu jednorodzinnego wybudowanego w latach 80-tych pokazuje o jakie, w zależności od dochodu można się ubiegać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” i jakie w rzeczywistości mogą być nasze koszty ogrzewania po prawidłowo wykonanej termomodernizacji.

Wykonana poprawnie sama termomodernizacją nie tylko przynosi korzyści w postaci mniejszej emisji szkodliwych substancji, ale również przekłada się na korzyści finansowe, dzięki którym możemy cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie. Jak to wygląda na przykładzie niewielkiego domu?

Termomodernizacji poddano 88 metrowy dom jednorodzinny, parterowy z poddaszem nieużytkowym o dachu dwuspadowym. W związku z tym, że dom jest z dawnych lat, nie posiadał on wcale izolacji, co przekładało się na jego koszty ogrzewania. Nawet w przypadku opalania najtańszym, najbardziej szkodliwym paliwem (tak zwanym mułem węglowym), koszty ogrzewania takiego domu to 2.352 zł rocznie. Taki dom to również olbrzymie ilości szkodliwych substancji odpowiedzialnych za powstawianie smogu. Rocznie to ponad 100 kg emisji pyłów, 106 gramów szkodliwego benzo(a)pirenu i aż 15,9 ton CO2.

Kalkulator emisji i kosztów ogrzewania

Sprawdź różnicę w kosztach i emisji dla różnych opcji ogrzewania i ocieplenia domu - zarówno przed, jak i po ociepleniu budynku oraz po wymianie źródła ogrzewania.

Przekonaj się, że ekologiczne ogrzewanie nie musi dużo kosztować.

People, Humans, Man, Thermostat, Heating, Indoor, Comfort

Wiele efektów, jeden sposób

Rozwiązaniem takich rachunków i emisji jest poprawnie przeprowadzona termomodernizacji, czyli najpierw odpowiednie docieplenie domu, a następnie wymiana źródła ciepła. Nasz dom poddano gruntownemu ociepleniu ścian i poddasza. Dzięki realizacji tych prac zmniejszono zapotrzebowanie na ciepło dla domu. To pozwala na dobór mniejszego w sensie mocy urządzenia grzewczego, a co za tym idzie mniejsze zużycie paliwa na potrzeby ogrzewania, więc i mniejsza emisja.

Dla podanego przykładu po dociepleniu ścian do standardu ROCKWOOL i zmianie systemu grzewczego, koszty ogrzewania domu wynoszą:

  • dla tzw. eko groszka – 949 zł
  • dla gazu ziemnego – 1.785 zł
  • dla lokalnej sieci ciepłowniczej – 1.181 zł
  • dla gazu lpg - 195 zł
  • dla powietrznej pompy ciepła – 1.436 zł
  • dla gruntownej pompy ciepła – 898 zł

Jak widać zatem odpowiednie dociepleniu budynku pozwała na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet przy przejściu na droższe bardziej ekologiczne paliwa i to od 500 zł do 1.500 zł rocznie nawet. W sytuacji gdybyśmy dokonali tylko wymiany systemu grzewczego bez uprzedniego docieplenia ścian zewnętrznych i poddasza wełną skalną, nasze koszty mogłyby się kształtować na poziomie od 3.218 zł (dla gruntownej pompy ciepła) aż do 7.151 zł dla gazu lpg.

Takie podejście, czyli najpierw docieplenie a potem wymiana systemu grzewczego to bardzo duża reedukacja emisji zanieczyszczeń z naszych kominów. W przypadku analizowanego domku, przy zastosowaniu gazu ziemnego jak źródła ogrzewania, nasza emisja pyłów spadłaby ze 100 kg do 0,01 kg, dla benzo(a)pirenu z 106 gramów do 0,0005 grama oraz z 15,9 ton CO2 do 1,5 tony CO2 rocznie.

Koszty termomodernizacji

Skoro tak duże oszczędności zarówno kosztów ogrzewania jak i zmniejszenie emisji jest możliwe, należy zadać pytanie ile to kosztuje. W przypadku naszego budynku docieplono 132 m2 ścian zewnętrznych i 112 m2 dachu. Całość kosztowała 45.440 zł netto (55.891 zł brutto).

Na koszty docieplenia budynku składały się następujące pozycje:

  • docieplenie ścian zewnętrznych FRONTROCK SUPER 200 mm wraz z materiałami wykończeniowymi robocizną
  • docieplenie dachu TOPROCK i SUPERROCK 300 mm wraz z dodatkowymi materiałami i robocizną
  • W tym koszt netto samych materiałów izolacyjnych wyniósł dla izolacji ścian zewnętrznych – 11.748 zł, a dla izolacji dachu – 7.840zł, co w sumie daje 19.588 zł netto.

Do łącznego kosztu docieplenia ścian i dachu należy dodać jeszcze koszt wymiany systemu grzewczego, który może wahać się w granicach od kilku do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wybranego źródła energii.  

Wsparcie w ramach programu „Czyste Powietrze”

W zależności od naszych zarobków możemy się ubiegać o odpowiednie dofinansowanie przeprowadzenia termomodernizacji. Zarówno zakres prac jaki obejmuje dofinansowanie jak i wysokość określają jasno zasady programu dostępne tutaj. Maksymalną kwotę jaką możemy otrzymać w ramach dofinansowania z programu Czyste Powietrze to 47.700 zł. W naszym przypadku w sytuacji zarobków w gospodarstwie poniżej 600 zł na osobę na rok moglibyśmy ubiegać się o dofinansowanie całej kwoty 47.700 zł. Zatem nasza termomodernizacja kosztowałby nas niewiele ponad 8.000 zł oraz koszty wymiany systemu grzewczego. W przypadku wyższych zarobków kwota dofinansowania odpowiednio maleje, jednak korzyści z oszczędności na kosztach ogrzewania pozostają takie same.

Wykorzystanie ulgi termomodernizacyjnej

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można zmniejszać podstawę opodatkowania o koszty związane z termomodernizacją budynku do wysokości maksymalnie 53.000 zł. Kosztem kwalifikowanym uprawniającym do skorzystania z ulgi są zarówno koszty samych materiałów izolacyjnych jak i koszt prac związanych z ich montażem.

W analizowanym przypadku mamy do czynienia z przekroczeniem tej kwoty o 2.891 zł (55.891 – 53.000 zł), a więc skorzystano z maksymalnego odliczenia (53.000 zł) od podstawy opodatkowania.     Zakładające, że właścicielem budynku jest osoba fizyczna rozliczająca się wg 18% stawki podatku, przy inwestycji w termomodernizację w wysokości 53.000 zł lub więcej zapłaci  ona do fiskusa podatek mniejszy o 9.540 zł, co w tym przypadku stanowi 17% kosztów inwestycji.

Termomodernizacja zawsze się opłaca

Zatem jak widać niezależnie od tego jaki mamy dom i jak go ogrzewamy, zawsze jest pole do tego by poprawić jego efektywność poprzez docieplenie z korzyścią zarówno dla naszego portfela jak środowiska. Istotne jest tylko to w jaki sposób ją wykonamy i z jaką kolejnością rozpoczniemy prace termomodernizacyjne. Poprawnie wykonanie docieplenie domu a następnie wymiana systemu grzewczego gwarantuje nam zmniejszenie rachunków za ogrzewania i czyste powietrze wkoło nas. Dodatkowo możemy skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu możemy sfinansować część prac. A wszystko by żyło się komfortowo i zdrowo.