Ocieplenie ścian zewnętrznych z wełny skalnej
Ściany zewnętrzne w największym stopniu odpowiadają za straty ciepła w budynkach mieszkalnych. Skuteczne, trwałe i bezpieczne ocieplenie ścian zewnętrznych to nie tylko oszczędność energii i pieniędzy na ogrzanie budynku, ale również podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, poprawa komfortu akustycznego oraz trwała i naturalna elewacja.
Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym cieplejszy dom, a więc niższe koszty ogrzewania. Drugą sprawą są wymagania dotyczące izolacyjności ścian, które wciąż się zaostrzają. Od 2014 r. współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U nie mógł być wyższy niż 0,25 W/(m²·K). Od 2017 r. wynosi on 0,23 W/(m²·K). Natomiast już od 2021 r. współczynnik U będzie mógł wynosić maksymalnie 0,20 W/(m²·K).
Jak systemowo ocieplić ściany zewnętrzne
Najpopularniejszą metodą ocieplania ścian od zewnątrz jest metoda lekka-mokra. Powszechnie nazywa się ją także ETICS (bywa też nazywana BSO). Polega ona na tym, że do ścian mocuje się za pomocą kleju oraz łączników mechanicznych materiał izolacyjny, taki jak wełna skalna ROCKWOOL, a następnie wykańcza tynkiem cienkowarstwowym. Pomalowanie nowej warstwy ocieplenia spowoduje, że dom zyska estetyczny, nowy wygląd.
Popularność tej metody wynika z nieskomplikowanego technologicznie montażu. Do tego rodzaju ociepleń ROCKWOOL proponuje płyty ze skalnej wełny mineralnej FRONTROCK PLUS lub FRONTROCK SUPER. Zapewniają one ochronę przed zimnem, ogniem, hałasem i innymi czynnikami atmosferycznymi.