W domach jedno i wielorodzinnych ważnym czynnikiem jest redukcja przenoszenia dźwięków między pomieszczeniami. Równie istotne jest to w budynkach komercyjnych.

Inna jest charakterystyka hałasu w biurach, szkołach czy obiektach sportowych, inna w budynkach mieszkalnych. Ochrona przed nimi wymaga znajomości charakterystyki źródeł dźwięków. Zatem istotne jest, by korzystać z doradztwa fachowych firm.

Hałas zza ściany jest dziś najbardziej uciążliwym hałasem w budynkach mieszkalnych. Szczególnie męczący jest niskotonowy  dźwięk, pochodzący z urządzeń audio-video czy kina domowego.

Z kolei w budynkach komercyjnych, jak biura, hałas pogarsza komfort pracy. Budując obiekty komercyjne, trzeba brać pod uwagę, że funkcja pomieszczeń może się zmieniać, co należy przewidzieć proponując rozwiązania akustyczne ścian działowych.

Co warto wiedzieć o ocieplaniu ścian działowych wełną skalną?

Ścianka działowa w systemie suchej zabudowy składa się z profili UW 50/75/100 oraz profili pionowych CW 50/75/100, do których montowane są płyty gipsowo-kartonowe. Płyty w zależności od wymagań mogą być montowane w jednej, dwóch lub trzech warstwach. Konstrukcja także może składać się pojedynczych lub podwójnych profili CW/UW.

By zapewnić skuteczną izolację akustyczną ścian działowych, wypełnia się je płytami z wełny skalnej ROCKSONIC SUPER lub ROCKTON firmy ROCKWOOL, o grubości 50 mm, 75 mm i 100 mm.

Płyty ROCKTON mogą być stosowane jako niepalne ocieplenie i izolacja akustyczna ścian działowych, ale i ścian trójwarstwowych, osłonowych, o konstrukcji szkieletowej z elewacją z paneli, drewnianych stropów belkowych i podłóg na legarach, poddaszy użytkowych.

Z kolei płytami ROCKSONIC SUPER izoluje się ściany działowe, a także drewniane stropy belkowe i podłogi na legarach oraz poddasza użytkowe.

Czym wygłuszyć ściany – wskazówki wykonawcze

Mostki akustyczne to obszary przenoszące hałas. Powodują jego przenikanie z jednego miejsca do innych. W domu jest wiele takich mostków. Jak ich uniknąć?

Wzmocnić izolację akustyczną ścian zewnętrznych, ścian działowych (np. z karton-gipsu), dachu i podłóg izolując je wełną skalną ROCKWOOL, która gwarantuje odpowiednią chłonność dźwięków pochodzących z zewnątrz i wewnątrz budynku. 

Czym wygłuszyć ścianę działową?

Lekkie ściany działowe montujemy zawsze z obustronną dylatacją podłogi pływającej i stawiamy bezpośrednio na stropie, a nie na wylewce podłogi. W ten sposób znacznie zmniejszymy wpływ bocznego przenoszenia dźwięku. Do istniejącej ściany dokładamy płyty z wełny skalnej ROCKSONIC SUPER i osłaniamy ją płytami g-k potocznie zwane karton-gipsem), które przykręcamy do uprzednio zbudowanego rusztu metalowego. Cały układ składający się z wełny skalnej + płyty g-k na ruszcie pozwala na zwiększenie izolacyjności ściany. Taka ściana działowa posiada bardzo dobre właściwości akustyczne. Dlaczego? Bo zwiększyliśmy jej grubość, ilość warstw, a wewnątrz ściany została zastosowana wełna skalna, która znakomicie pochłania dźwięki uderzeniowe i powietrzne.

Produkty

stosowane do ocieplania ścian działowych

grubość [mm]

długość [mm]

szerokość [mm]

Różnica izolacyjności pomiędzy ścianą bez izolacji i z izolacją
0

db

Wzrost izolacyjności akustycznej

Cena za m2 wełny skalnej do ocieplenia ścian zewnętrznych
0

PLN netto

Średnia cena cennikowa m2 wełny skalnej do izolacji ścian działowych z grupy produktów ROCKWOOL

Zmniejszenie hałasu
0
Wzrost izolacyjności o 6dB jest odczuwane jako dwukrotne zmniejszenie hałasu.