Ocieplenie dachu skośnego i poddasza

Poddasze to ciekawa przestrzeń do wykorzystania. Już w fazie projektowania domu, warto zadbać o to, by w przyszłości móc wykorzystać „strych” do celów mieszkalnych. Wełna  skalna ROCKWOOL jest do tego idealnym produktem.

Czy każde poddasze nadaje się do tego, by urządzić tam mieszkanie?

Bardzo istotna jest wysokość pomieszczenia. Wygodne wnętrze pod dachem skośnym nie powinno być niższe niż 220 cm. Dlatego też obliczając powierzchnię poddasza, w całości bierze się pod uwagę tylko część o wysokości powyżej 220 cm, natomiast od 140 do 220 cm liczy się w połowie. Na poddaszu użytkowym również ważna jest wysokość ścianki kolankowej, czyli ściany przenoszącej obciążenia dachu na strop i ściany zewnętrzne niższych kondygnacji. Ściankę kolankową buduje się po to, by podnieść nieco dach, a tym samym zwiększyć wysokość i powierzchnię użytkową poddasza. By wygodnie zagospodarować  tę przestrzeń, ścianka powinna mieć minimum 90 cm wysokości.

Ocieplanie dachu skośnego i poddasza - co warto wiedzieć?

Ocieplenie dachu jest konieczne, by przebywanie na poddaszu było komfortowe. Izolacja poddasza musi być wykonana prawidłowo, pamiętajmy bowiem, że przez dach tracimy około 1/4 energii zużywanej na ogrzewanie.

  • W przypadku rozwiązania tradycyjnego (między i pod krokwie) ocieplenie dachu użytkowego, jak i nieużytkowego, powinno składać się z dwóch warstw wełny skalnej, o łącznej grubości 35 cm.
  • W sytuacji, gdy zależy nam na zachowaniu elementów drewnianych na poddaszu możemy zastosować rozwiązanie nakrokwiowe, o łącznej grubości 30 cm.
  • Dla poddaszy nieużytkowych zastosowanie znajduje nadmuchiwana wełna skalna, o grubości 40 cm.

Dlaczego należy wykonać ocieplenie dachu skośnego i poddasza wełną skalną?

  • Wełna skalna jest materiałem posiadającym szereg korzyści, począwszy od znakomitej izolacyjności termicznej, po najwyższe parametry akustyczne. Dzięki jej zastosowaniu zmniejszamy ryzyko występowania grzybów m pleśni, gdyż jest materiałem odpornym na wilgoć i paroprzepuszczalnym. Natomiast jej duża gęstość jak i surowce z którego jest robiona pozwala na zachowanie wszystkich parametrów przez wiele lat. Dowiedz się więcej o właściwościach wełny skalnej, klikając tutaj.

Jak wykonać ocieplenie dachu metodą tradycyjną?

  • Produkty z wełny skalnej ROCKWOOL są na tyle elastyczne, że łatwo można je układać między krokwiami. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.
  • Prace montażowe zawsze należy zacząć od pomiarów rozstawu w świetle między krokwiami. Docięte kawałki wełny skalnej wkłada się między krokwie. Pierwsza warstwa ocieplenia musi szczelnie przylegać do elementów konstrukcji poddasza. Drugą warstwę ocieplenia z płyt z wełny skalnej układamy pod krokwiami, jętkami czy kleszczami, między profilami nośnymi okładzin.
  • Przy montażu wełny trzeba zwrócić uwagę, by nie zostały popełnione błędy, w konsekwencji których pojawią się kłopoty z termoizolacją poddasza. To m.in.: niestaranne docinanie wełny (zbyt luźno ułożona będzie opadać pod własnych ciężarem), wciskanie wełny na siłę (będzie jej zbyt dużo), niedokładne łączenie izolacji dachu i ścian zewnętrznych, brak izolacji wokół okien połaciowych.

Jak wykonać ocieplanie dachu skośnego nadmuchem wełny skalnej?

Granulat GRANROCK SUPER wdmuchuje się dowolną maszyną przeznaczoną do nadmuchu granulatów izolacyjnych. Idealnie nadaje się do wypełniania przestrzeni  poziomych na poddaszach nieużytkowych i stropodachach wentylowanych. Granulat skalny umożliwia także izolowanie trudno dostępnych miejsc, w których  tradycyjne materiały, jak płyty lub maty, nie sprawdzają się. Wiecej informacji znajdziesz tutaj

Odwiedź bazę wiedzy, aby dowiedzieć się jak ocieplić poddasze użytkowe oraz aby zapoznać się z poradami dotyczącymi ocieplenia poddasza nieużytkowego.

Typowe rozwiązania dla ocieplania podasza

Szukasz oferty na kupno izolacji ROCKWOOL lub montaż ocieplenia w domu?

Skorzystaj z aplikacji do zapytań, by otrzymać ofertę od oficjalnych Dystrybutorów i Certyfikowanych Wykonawców ROCKWOOL Polska.   

Produkty

stosowane do ocieplania i izolacji poddasza

grubość [mm]

szerokość [mm]

opór cieplny Rd [m2xK/W]

Brak wyników

ROCKTECT Intello Climat Plus
Ściana zewnętrzna z bali drewnianych, Fasady Wentylowane, Szkieletowa ściana zewnętrzna, Szczelinowa ściana zewnętrzna metodą lekką mokrą, Ściany zewnętrzne, Izolacja wiązarów dachowych płytami SUPERROCK, Dach i Poddasza, Izolacja wiązarów granulatem, Strop belkowy, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Produkty

ROCKTECT Intello Climat Plus

Pokaż produkt
Porównaj
SUPERROCK
Podłoga nad przestrzenią wentylowaną, Podłogi, Strop - podłoga na legarach, Ściana zewnętrzna z bali drewnianych, Fasady Wentylowane, Ściana szczelinowa zewnętrzna, Szkieletowa ściana zewnętrzna, Ściana zewnętrzna metodą lekką suchą, Szczelinowa ściana zewnętrzna metodą lekką mokrą, Ściany zewnętrzne, Stropodach wentylowany , Podłoga na gruncie na legarach, Izolacja wiązarów dachowych płytami SUPERROCK, Dach i Poddasza, Strop masywny, Izolacja nakrokwiowa, Strop belkowy, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Produkty

SUPERROCK

Pokaż produkt
Porównaj
ROCKTECT MULTIKIT
Ściana zewnętrzna z bali drewnianych, Fasady Wentylowane, Szkieletowa ściana zewnętrzna, Szczelinowa ściana zewnętrzna metodą lekką mokrą, Ściany zewnętrzne, Izolacja wiązarów dachowych płytami SUPERROCK, Dach i Poddasza, Izolacja wiązarów granulatem, Strop belkowy, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Produkty

ROCKTECT MULTIKIT

Pokaż produkt
Porównaj
ROCKTECT TWINLINE
Ściana zewnętrzna z bali drewnianych, Fasady Wentylowane, Szkieletowa ściana zewnętrzna, Szczelinowa ściana zewnętrzna metodą lekką mokrą, Ściany zewnętrzne, Izolacja wiązarów dachowych płytami SUPERROCK, Dach i Poddasza, Izolacja wiązarów granulatem, Strop belkowy, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Produkty

ROCKTECT TWINLINE

Pokaż produkt
Porównaj
TOPROCK SUPER
Strop masywny, Dach i Poddasza, Stropodach wentylowany , Podłogi, Strop belkowy, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Izolacja nakrokwiowa, Produkty

TOPROCK SUPER

Pokaż produkt
Porównaj
MEGAROCK PLUS
Stropodach wentylowany , Podłogi, Podłoga nad przestrzenią wentylowaną, Strop masywny, Dach i Poddasza, Strop belkowy, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Produkty

MEGAROCK PLUS

Pokaż produkt
Porównaj
UNIROCK
Stropodach wentylowany , Podłogi, Strop masywny, Dach i Poddasza, Strop belkowy, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Produkty

UNIROCK

Pokaż produkt
Porównaj
ROCKMIN PLUS
Podłoga nad przestrzenią wentylowaną, Podłogi, Strop - podłoga na legarach, Stropodach wentylowany , Podłoga na gruncie na legarach, Strop masywny, Dach i Poddasza, Strop belkowy, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Produkty

ROCKMIN PLUS

Pokaż produkt
Porównaj
Więcej

Gdzie kupić produkty do ocieplenia ze skalnej wełny mineralnej?

search

Kogo szukasz

Showing
Offices & Factories near you

Cena m2 wełny skalnej do izolacji poddasza
0

PLN netto

Średnia cena m2 wełny skalnej dostępnej u dystrybutora do izolacji poddasza z grupy produktów ROCKWOOL Plus

Cena wełny skalnej do izolacji poddasza
0

PLN netto

Cena wełny skalnej do izolacji średniej powierzchni poddasza w domku jednorodzinnym z grupy produktów ROCKWOOL Plus dostępnych u dystrybutora

Oszczędność ciepła przez przegrodę
0Spadek starty energii przez poddasze zaizolowane produktami spełniającymi wymagania standardu ROCKWOOL

Często zadawane pytania

Poddasza

Jak ociepllić strop nad parterem z poddaszem nieużytkowym?

Należy zastosować dwuwarstwowe ocieplenie z płyt SUPERROCK lub TOPROCK SUPER. Zgodnie z STANDARDEM ROCKWOOL, który określa grubość izolacji zgodą z warunkami technicznymi obowiązującymi do 2021, łączna grubość ocieplenia powinna wynosić ok. 35 cm, czyli np. TOPROCK SUPER 20 cm + SUPERROCK 15 cm. 

Jak wykonać wentylację dachu?

Aby wykonać wentylację dachu powierzchnia otworów wentylujących szczelinę pod deskowaniem albo folią wierzchniego krycia powinna wynosić minimum:

  • dla wlotów pod okapem: 0,002 powierzchni połaci dachu i min. 200cm2 na 1m.b. okapu 
  • dla wylotów w kalenicy lub kratek wentylacyjnych w ścianach szczytowych albo wzdłuż naroży dachu kopertowego: 0,001 powierzchni dachu i min. 200cm2 na 1 m.b. kalenicy, naroża.

Izolację ścian zewnętrznych należy dociąć w taki sposób, aby zapewnić przestrzeń  wentylacyjną pomiędzy deskami a płytami z wełny. 

Jak wykonać ocieplanie dachu w domu jednorodzinnym typu "klocek"?

Najprawdopodobniej w takim rozwiązaniu pod warstwą papy znajduje się warstwa izolacyjna z żużla. Optymalnym rozwiązaniem jest zerwanie warstwy żużla wraz ze starą papą i wykonanie w tym miejscu drewnianego dachu krytego np. blachodachówką z otworami wentylacyjnymi w ścianach kolankowych oraz szczytowych i ułożenie ocieplenia o łącznej grubości 35 cm z płyt SUPERROCK lub rolki TOPROCK SUPER.

Czy trzeba sznurkować wełnę na poddaszu?

Skalna wełna mineralna ROCKWOOL dzięki większej gęstości jest materiałem bardzo sprężystym. Dlatego też przy rozstawie krokwi nie większym niż 80cm, przycinając wełnę z ok. 2cm naddatkiem (co daje łącznie 82cm) produkt zakleszcza się pomiędzy drewnianą konstrukcją więźby dachowej utrzymując się bez potrzeby stosowania sznurka w celu jego podtrzymania.

Czy przy ocieplaniu poddasza nieużytkowego trzeba ułożyć folię paroizolacyjną na strop betonowy przed ułożeniem wełny?

Na stropach masywnych nad wszystkimi pomieszczeniami mieszkania oraz o ciśnieniu pary wodnej < 16 hPa nie należy stosować żadnych folii paroizolacyjnych , bowiem para odprowadzana jest trzonami wentylacyjnymi, a w stropie warstwa 3,5cm betonu jest wystarczającą paroizolacją dla kuchni, łazienek i WC, gdzie rzeczywiste ciśnienie pary wodnej wynosi 13-16 hPa. 

Jak zaizolować stropodach w bloku, gdzie nie ma dostępu?

Do miejsc z trudnym dostępem bardzo dobrym i praktycznym rozwiazanie jest zastosowanie wełny skalnej GRANROCK SUPER w technologii wdmuchiwania. Jest ona niepalna, trwała i łatwa w montażu. Do izolowania poziomych przestrzeni poddaszy, stropodachów wentylowanych stosuje się gęstość 30 i 45 kg/m3, a do skośnych przestrzeni poddaszy użytkowych o gęstości 60 kg/m3. Co istotne nie ma konieczności wietrzenia pomieszczeń po wykonaniu takiej izolacji.

Ocieplanie poddasza - jaka lambda?

Powszechnie stosowaną metodą doboru produktów np. do ocieplania poddaszy jest skupienie uwagi klientów na jednym z parametrów materiału izolacyjnego  tj. lambdzie. Warto jednak wiedzieć, że różnica we współczynniku lambda wielkości 0,001 to różnica od 3 do 4 milimetrów grubości izolacji. Warto zatem o tym pamiętać, zwłaszcza że sam współczynnik lambda nie jest żadną informacją o izolacyjności ściany czy dachu. Dopiero przeliczenie lambdy, grubości materiału oraz uwzględnienie pozostałych materiałów tworzących element budynku pozwoli odpowiedzieć na pytanie „czy 15 cm wełny izoluje dobrze, czy źle”.  Dlatego ocieplając poddasze należy wziąć pod uwagę nie tylko współczynnik lambada, ale popatrzeć także jaką grubość stosujemy oraz jakie dodatkowe właściwości posiada wybrany przez nas materiał izolacyjny. 

Ocieplanie poddasza - jaka lambda i grubość wełny?

By dobrze dobrać materiał i jego grubość, trzeba w pierwszej kolejności obliczyć opór cieplny. Oblicza się go według wzoru R = d/λ, gdzie R to opór cieplny, d grubość ściany, λ współczynnik przewodzenia ciepła. Zapoznaj się z artykułem"Jak obliczyć przenikalność cieplną ściany i dachu?"

Kiedy przy ocieplaniu należy stosować folię paroizolacyjną?

Stosuje się ją jako warstwę izolacji paroszczelnej na poddaszach użytkowych,  nieużytkowych. Folia ROCKTECT Intello Climate Plus jest elementem systemu ROCKTECT. To linia produktów przeznaczona do wykończenia poddaszy, zapewniająca regulację wilgotności pomieszczeń.

Jaką wełnę wybrać na ocieplenie dachu skośnego (poddasza)?

Najlepiej wełnę skalną, ponieważ ma cechy szczególnie istotne przy ocieplaniu poddasza. Jest hydrofobowa, czyli nie chłonie wilgoci z powietrza i ma znikomą wilgotność sorpcyjną. Jest bardzo trwała, niepalna, a przy tym paroprzepuszczalna i odporna biologicznie, więc nie pozwala na rozwój mikroorganizmów i nie gnije. Doskonale wycisza poddasze.

Jak obliczyć ilość wełny potrzebnej do ocieplenia poddasza?

Najwygodniej będzie skorzystać ze Standardu ROCKWOOL. Warto wiedzieć, że przy tradycyjnej metodzie ocieplania, czyli między krokwiami i pod nimi, łączna grubość dwóch warstw wełny skalnej powinna wynosić 35 cm. Przy izolacji nakrokwiowej wystarczy 30 cm. Natomiast nadmuchiwana wełna skalna na poddaszu nieużytkowym musi mieć grubość 40 cm. Dowiedz się więcej na temat Standardu ROCKWOOL.

Jak krok po kroku wykonać ocieplenie dachu skośnego (poddasza)?

Stosując tradycyjną metodę ocieplania, prace montażowe zaczynamy od pomiaru rozstawu w świetle między krokwiami. Odmierzamy i przycinamy odcinki mat z wełny skalnej. Pamiętajmy, że ocieplenie poddasza, zarówno użytkowego, jak i nieużytkowego, powinno składać się z dwóch warstw wełny o łącznej grubości 35 cm. Pierwsza warstwa ocieplenia musi szczelnie przylegać do elementów konstrukcji poddasza. Drugą warstwę z płyt z wełny skalnej układamy pod krokwiami. Aby dowiedzieć się co zrobić dalej, sprawdż dostępny na naszej stronie podręcznik poświęcony ociepleniu poddasza.

Od czego zacząć ocieplenie poddasza między- i pod krowikami?

Zaczynamy od podjęcia decyzji, jaką metodą będziemy ocieplać – tradycyjną, nakrokwiową czy w technologii nadmuchu. Ocieplenie tradycyjne powinno być dwuwarstwowe, by zapewnić trwałość i szczelność izolacji.

Z kolei stosując izolację nakrokwiową, unikamy remontu od wewnątrz pomieszczeń.  Ale pamiętajmy, że można ją wykonać tylko na pełnym deskowaniu. Do wykonywania izolacji nakrokwiowej polecane są płyty z wełny skalnej TOPROCK SUPER oraz SUPERROCK. Natomiast w miejscach, gdzie jest utrudniony lub niemożliwy montaż mat lub płyt, stosuje się wełnę skalną GRANROCK SUPER w formie nadmuchowu.

Jak krok po kroku wykonać ocieplenie poddasza granulatem?

Jeżeli w planach poddasze jest nieużytkowe, to ocieplenie stropodachu metodą nadmuchu jest najekonomiczniejsze.

Na wcześniej przygotowaną folię ROCKTECT Intello Climate Plus lub płyty g-k wykonuje się nadmuch skalnego granulatu GRANROCK SUPER. Używa się do tego dowolnej maszyny do nadmuchu materiałów izolacyjnych. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem nadmuchu zaznaczyć nad izolacją umiejscowienie instalacji elektrycznych, kanałów wentylacji i innych instalacji na poddaszu, by później nie było kłopotu z ich znalezieniem.

Ogólne

Czy układ włókien w produktach z wełny ma wpływ na zmianę właściwości izolacyjnych?

Sposób ułożenia włókien w produktach z wełny ROCKWOOL powoduje zmianę właściwości izolacyjnych. Najlepsze właściwości termiczne mają produkty o równoległym ułożeniu włókien w stosunku do izolowanej powierzchni. Wówczas przenikające ciepło ma najdłuższą drogę do pokonania, co powoduje wzrost wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Dlatego produkty z wełny ROCKWOOL są odpowiednio zaprojektowane, tak aby uzyskać optymalny poziom izolacyjności termicznej przy właściwej strukturze i sztywności dla konkretnego zastosowania. 

Po jakim czasie muszę wymienić izolację wykonaną produktami ROCKWOOL?

Wełna skalna ROCKWOOL jest wyborem na cały okres użytkowania budynku. Jej właściwości i płynące ze stosowania wełny skalnej ROCKWOOL nie ulegają zmianom z biegiem lat, dlatego dobrze zainstalowana izolacja z wełny skalnej nie będzie wymagała wymiany. 

Jakie właściwości akustyczne posiada izolacja z wełny skalnej ROCKWOOL?

Wełna skalna ROCKWOOL jest używana przez specjalistów do wielu wymagających zastosowań akustycznych. Produkty z wełny skalnej mogą być stosowane do redukcji hałasu na dwa różne sposoby. Stosuje się je do pochłaniania dzwięków poprzez zaburzanie ich przenikania przez przegrodę (ścianę) albo do pochłaniania dźwięku na powierzchni przegrody.

Co to jest opór cieplny?

Opór cieplny R – określa zdolność przegrody do ograniczenia przepływu ciepła. Jest wynikiem zsumowania oporów cieplnych poszczególnych warstw materiałów zastosowanych w przegrodzie. Jego wartość zależy od współczynników przewodności cieplnej poszczególnych materiałów tworzących przegrodę oraz ich grubości R = S (d/ʎ), czyli tym większy opór cieplny im mniejsza ʎ i im większa grubość materiału. Dlatego właśnie zastosowanie materiału izolacyjnego o grubości 25 zamiast 20 cm (20% więcej) będzie zdecydowanie skuteczniejsze niż zastosowanie materiału o tej samej grubości a ʎ mniejszej o kilka tysięcznych W/mK.

Co stanowi różnicę pomiędzy wełną skalną a innymi rodzajów izolacji?

Wełna skalna ROCKWOOL jest wykonana ze skały wulkanicznej i w Europejskiej Klasyfikacji Reakcji na Ogień oceniana jest na poziomie A1 - niepalne. Skalna wełna mineralna jest również trwałym wyborem. Jej właściwości nie zmieniają się w czasie, a produkt będzie skutecznie izolować  przez cały okres użytkowania budynku. 

Czym docinać skalną wełnę mineralną?

Do cięcia wyrobów z wełny skalnej używamy zwykłego ostrego noża, zachowując równe i gładkie krawędzie cięcia. Nóż o długości 395 mm, z wyprofilowaną rękojeścią wykonaną z tworzywa sztucznego i ząbkowanym, stalowym ostrzu o długości 255 mm jest dostępny w ofercie ROCKWOOL.

Co to jest lambda?

Lambda „ʎ” - to współczynnik przewodności cieplnej. Pokazuje on nam jaka ilość ciepła przechodzi w czasie jednej sekundy przez 1m² powierzchni materiału, przenikając przez jego warstwę o grubości 1 m, gdy po jej obu stronach różnica temperatur wynosi 1°. Im niższa wartość ʎ materiału lub wyrobu budowlanego w określonych warunkach wew. lub zew. tym lepszy jego właściwości izolacyjne;  jednostka (W/mK). Warto wiedzieć, że różnica we współczynniku lambda wielkości 0,001 to różnica od 3 do 4 milimetrów grubości izolacji.