Ocieplenie dachu płaskiego

Dach płaski to typowe rozwiązanie w wypadku hal magazynowych, produkcyjnych, sportowych czy centrów handlowych, gdzie jego nachylenie jest na ogół mniejsze niż 50. Technologie stosowane w izolacji dachów płaskich znajdują również szerokie zastosowanie w dachach, których nachylenie jest znacznie większe - nawet 450.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów pokryciowych – od pap termozgrzewalnych, poprzez membrany PVC, TPO, EPDM, aż do tradycyjnych blach układanych na rąbek. Każdy z tych materiałów ma inne cechy, jednak każdy powinien być instalowany na stabilnym podłożu, które nie będzie negatywnie wpływać na jego przyszłe parametry.

Wybór termoizolacji w postaci płyt dachowych ROCKWOOL HARDROCK MAX, MONROCK MAX E, ROOFROCK 30 E wraz z akcesoriami takimi, jak elementy kształtujące spadek ROCKFALL, oznacza wybór zawsze stabilnego podłoża. Materiały ROCKWOOL powstają na bazie kamienia i są stabilne wymiarowo. Poza tym taka termoizolacja cechuje się stabilnością izolacyjności cieplnej – współczynnik przewodności cieplnej jest stały w czasie, co jest potwierdzone normami i badaniami, nawet po 50 latach od wbudowania.

Niepalne płyty dachowe ROCKWOOL są bezpieczne podczas montażu dachu, gdzie stosuje się technologie zgrzewania płomieniem (np. pap termozgrzewalnych) lub zgrzewania gorącym powietrzem (membrany PVC). Niepalność płyt to również bezpieczeństwo mieszkańców, a często także niższe składki ubezpieczeniowe.

Termoizolacja dachów wykonana z zastosowaniem  naturalnego materiału, jakim są płyty dachowe ze skalnej wełny mineralnej ROCKWOOL, daje stabilną izolację cieplną, niepalną termoizolację, najwyższe parametry akustyczne, prosty ich montaż niezależnie od wybranego materiału pokryciowego, możliwości stosowania technologii mocowania mechanicznego, klejenia czy balastowania, np. dachem zielonym.

Ważne decyzje przy wykonywaniu dachu w technologii dachu płaskiego

  • Jakie podłoże zastosować? Do wyboru mamy: płytę betonową – bardzo często stosowaną w budownictwie mieszkaniowym, blachę trapezową pełną – używaną na ogół w pomieszczeniach magazynowych i produkcyjnych, blachę trapezową perforowaną z wypełnieniami akustycznymi ROCKWOOL, która jest coraz częściej stosowana w budynkach produkcyjnych, salach widowiskowych, halach lotnisk, ponieważ doskonale pochłania hałas.
  • Czy pomieszczenie pod dachem będzie pomieszczeniem tzw. suchym, czy wilgotnym (np. basen). To pozwoli na prawidłowe dobranie paroizolacji oraz technologii montażu.
  • Paroizolację należy wykonać na podłożu – na ogół blasze trapezowej lub betonie, czasem też na deskowaniu.
  • Dobór materiału termoizolacyjnego. Wybierając płyty dachowe ROCKWOOL, trzeba dopasować ich sumaryczną grubość do wymagań prawnych lub do danego projektu, a także do planowanego sposobu użytkowania dachu. Jeżeli przykładowo planujemy w przyszłości wprowadzać na dach duże obciążenia (np. ustawiać instalacje fotowoltaiczne) czy przykrywać go dachem zielonym, to  zalecane jest wykonanie termoizolacji z płyt HARDROCK MAX.
  • Należy brać pod uwagę wymagania prawne w zakresie izolacyjności cieplnej dachu, jego odporności ogniowej czy izolacyjności akustycznej.
  • Wybierając materiały budowlane, bierzmy pod uwagę trwałość rozwiązań oraz estetykę dachu.

Typowe rozwiązania dla ocieplania dachu płaskiego

Produkty

wykorzystywane do izolacji dachu płaskiego

grubość [mm]

szerokość [mm]

opór cieplny Rd [m2xK/W]

Więcej

Gdzie kupić produkty do ocieplenia ze skalnej wełny mineralnej?

search

Kogo szukasz

Showing
Offices & Factories near you

Izolacyjność przegrody
0

Wymaganie dot. izolacyjności przegrody przy temperaturze równej lub większej 16 stopni celcjusza.

Cena (PLN netto) wełny do izolacji przegrody
0

Przykładowa cena cennikowa m2 wełny skalnej do ocieplenia dachy płaskiego z grupy produktów ROCKWOOL

Spadek starty energii
0

Spadek starty energii przez przegrodę zaizolowaną produktami spełniającymi wymagania standardu ROCKWOOL