Filharmonia Szczecińska im. M. Karłowicza

Projekt, w którym wykorzystane zostały fasady wentylowane, w celu utrzymanie wizualnej atrakcyjności obiektu oraz spełnienia wysokich wymagań w zakresie efektywności energetycznej i bezpieczeństwa pożarowego.

Budynki użyteczności publicznej i budynki komercyjne to jedne z najbardziej zachwycających obiektów jakie powstają dziś w Polsce. Dowolność formy, rozwiązań, aranżacji daje duże możliwości architektom i projektantom, którzy stosując odpowiednie produkty mogą nie tylko zmienić wizję w realny projekt, ale również sprostać bardzo indywidualnym wymaganiom inwestora i przeznaczenia obiektu. Ze względu na elastyczność formy, kształtu i zastosowania materiałów, najczęściej w takich obiektach stosowane są rozwiązania fasad wentylowanych. Z jednej strony pozwalają kształtować formę i wizualną atrakcyjność obiektu, z drugiej - w prosty sposób spełniać wysokie wymagania np. w zakresie efektywności energetycznej czy bezpieczeństwa pożarowego.


Takie rozwiązanie wymaga jednak zastosowania dedykowanych rozwiązań izolacji termicznej, które spełnią nowe wymagania w zakresie izolacyjności i ochrony cieplnej budynków. Właściwie dobrana i precyzyjnie zamontowana izolacja o sprężystej strukturze pozwala na uzyskanie szczelnej, jednorodnej warstwy ocieplenia i minimalizuje powstałe na elewacji mostki termiczne. Dobre materiały ociepleniowe powinny oferować, poza doskonałą izolacyjnością, dodatkowe korzyści – m.in. podnosić bezpieczeństwo obiektu i stanowić dodatkową izolację akustyczną.


Przykładem takiego budynku, w którym wizja projektanta dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań spełniła również wysokie wymagania jest Filharmonia Szczecińska im. M. Karłowicza. Ten niezwykły projekt wymagał zastosowania skutecznej, bezpiecznej i elastycznej izolacji, która współgrałaby z bryłą budynku. Szczeciński obiekt to bardzo odważny projekt, o nietypowej bryle, wyróżniającej się na tle otoczenia swoją czystą, białą barwą oraz prostą i zwartą formą, a jednocześnie dzięki spiczastym, charakterystycznym kształtom nawiązuje do wielospadowych dachów okolicznych budynków. Optymalnym rozwiązaniem dla tego projektu okazała się izolacja termiczna z wełny skalnej ROCKWOOL. W inwestycji zastosowano 9 000 m² izolacji fasadowej z płyt VENTI MAX. – VENTI MAX łączą wysoką izolacyjność termiczną i sprężystość, pozwalającą wykonawcy na uzyskanie szczelnej warstwy ocieplenia i optymalną gęstość zapewniającą trwałość. Wełna skalna ROCKWOOL pozwala w znaczący sposób poprawić standard akustyczny pomieszczeń, co w przypadku budynku jak filharmonia jest szczególnie istotne. Płyty VENTI MAX posiadają najwyższą klasę reakcji na ogień A1, dzięki czemu materiał stanowi pasywną ochronę przeciwpożarową przegrody – podkreśla Piotr Pawlak, ekspert ROCKWOOL Polska.

Kolejnym bardzo ważnym elementem dużych obiektów użyteczności publicznej i komercyjnych, są systemy instalacji wewnętrznych – ogrzewania, ciepłej wody oraz sanitarne. Istotny jest tu prawidłowy montaż odpowiedniej izolacji termicznej, która zminimalizuje wszelkie straty ciepła. Ważne jest także, aby wykorzystano materiały niepalne, ponieważ często w takich instalacjach powstaje bardzo wysoka temperatura, co podnosi ryzyko wystąpienia ognia i nierozłącznie z nim występującego dymu. Dlatego w gmachu Filharmonii Szczecińskiej wykorzystano także system izolacji TERMOROCK do izolacji rur instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody. TERMOROCK to otulina z niepalnej wełny skalnej, pokryta płaszczem z folii PVC (umożliwiającym czyszczenie instalacji). W inwestycji wykorzystano także ponad 500 m² mat izolacyjnych ALU LAMELLA MAT. Te maty z wełny skalnej z jednostronną okładziną z folii aluminiowej wyróżniają się prostopadłym ułożeniem włókien, dzięki czemu są mocne i sprężyste, ale jednocześnie stabilne wymiarowo. Przeznaczone są do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwkondensacyjnej kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych o różnych typach przekroju. Zastosowanie w budynku Filharmonii Szczecińskiej produktów z wełny skalnej, dzięki ich wyjątkowym właściwościom, znacząco wpłynęło na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pożarowego budynku oraz na jego efektywność energetyczną. Filharmonia została okrzyknięta ikoną europejskiej architektury i otrzymała prestiżową nagrodę im. Miesa van der Rohe.