NOSPR – najwyższy poziom akustyki dzięki wełnie skalnej

Iga Macewicz
15 maja 2018

Wyjątkowy projekt, efektowny design i materiały najwyższej jakości – tak w skrócie można opisać budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i jedną z najbardziej oczekiwanych realizacji kulturalnych w Polsce. Obiekt spełnia bardzo restrykcyjne wymogi akustyczne, by zapewnić muzykom komfortowe warunki pracy, a publiczności doznania muzyczne najwyższej jakości. Jak osiągnąć idealny poziom akustyczny?

news pics

Sercem założenia jest sala koncertowa na 1800 słuchaczy, zamknięta wewnątrz ogromnej, betonowej bryły. Jej antracytowy monolit z fakturą odciśniętych sosnowych desek widoczny jest z każdego miejsca budynku. Wnętrze sali koncertowej sprawia wrażenie gigantycznego instrumentu smyczkowego. Inspiracją były skrzypce Stradivariusa z ich finezją kształtów, połyskiem i złocistym kolorem drewna. Harmonia wszystkich użytych elementów współtworzy niepowtarzalną atmosferę i wyjątkową akustykę  – pisał Tomasz Konior z pracowni Konior Studio, która była autorem projektu.

news pics

Wełna skalna – idealne rozwiązanie dla perfekcyjnej akustyki

Przy budowie NOSPR postawiono na materiały najwyższej jakości. Niezwykle ważne było zapewnienie mu odpowiedniej izolacji akustycznej – zarówno zewnętrznej, która będzie tłumiła hałasy pochodzące z otoczenia, jak i wewnętrznej, gwarantującej melomanom doznania muzyczne na najwyższym poziomie. Wełna skalna to naturalny, ekologiczny i niezwykle trwały materiał o właściwościach wyciszających, który zapewnia budynkowi nie tylko znakomitą akustykę, ale i szereg korzyści zwiększających komfort i bezpieczeństwo jego odwiedzających.  

By zagwarantować odpowiednią izolację – zwłaszcza tę akustyczną – w budynku NOSPR wykorzystanych zostało aż 8 tys. m2 wełny skalnej, która posłużyła do izolacji podłóg, ścian zewnętrznych i działowych oraz konstrukcji dachowej obiektu.W ten sposób uzyskano odpowiednie wygłuszenie, ochronę przed wibracjami i redukcję dźwięków uderzeniowych.  

Dzięki specjalnym właściwościom wełny skalnej, która jest materiałem o porowatej strukturze, udało się zagwarantować wysoką izolacyjność od dźwięków powietrznych. Natomiast niewielka tzw. sztywność dynamiczna wełny skalnej działa jak sprężyna, a więc zastosowana w izolacji podłóg pozwala wyeliminować dźwięki uderzeniowe w stropach międzykondygnacyjnych – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert marki ROCKWOOL Polska.

news pics

Wełna skalna zapewnia muzykom komfortowe warunki do prób, a także ciszę i skupienie w garderobie przed występem. Melomani mogą cieszyć się z kolei wysokim poziomem akustycznym w sali, która jest perfekcyjnie wygłuszona, co pozwala na niczym niezakłócone przeżywanie muzyki.

Termoizolacja i wentylacja – stała temperatura, większy komfort

W NOSPR ważna jest jednak nie tylko izolacja dźwiękowa. W takim obiekcie należy także zapewnić odpowiednie warunki termiczne i odpowiednią wentylację. Organizacja wydarzeń muzycznych na tak dużą skalę niesie za sobą ryzyko ograniczonego dostępu do świeżego powietrza – główna sala może przecież pomieścić aż 1800 osób. Dzięki wełnie skalnej o wiele łatwiej jest utrzymać optymalną temperaturę obiektu, która zapewnia komfort słuchaczom i muzykom (w sali nie jest ani za gorąco, ani za zimno). Wełna skalna, umieszczona na elementach instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, wspomaga także ich poprawne funkcjonowanie, zapobiegając stratom ciepła.

Ochrona przeciwpożarowa

Budynek NOSPR to wielkie wzywanie dla inwestora, który musi zapewnić bezpieczeństwo przebywającym w nim ludziom – gościom, muzykom i pracownikom budynku, a także spełnić wszystkie wymagania ochrony przeciwpożarowej. Wełna skalna to materiał o najwyższej klasie reakcji na ogień – A1. Oznacza to, że jest niepalny, ognioochronny i zabezpiecza elementy budowlane przed negatywnym wpływem ognia i dymu. Warto dodać, że to z powodu toksycznego dymu w pożarach ginie najwięcej osób. Wełna skalna nie wydziela w pomieszczeniach toksycznego dymu czy innych trujących substancji, takich jak tlenek węgla, nie tworzy gorących sopli. Te właściwości wełny znacznie zwiększają bezpieczeństwo pożarowe, pozwalając na szybką ewakuację ludzi i ratunek mienia w razie zagrożenia. – Dzięki zastosowaniu odpornej na działanie ognia termoizolacji, konstrukcja budynku dłużej może zachować nośność ogniową. Wełna skalna sprawia, że ciepło nie przenika łatwo przez przegrody budowlane. Materiał ten jest stabilny  wymiarowo, dobrze chroni przegrody zewnętrzne, co przekłada się na zachowanie trwałości konstrukcji budynku – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska.

NOSPR to jeden z wielu prestiżowych obiektów w Polsce, który dzięki wełnie skalnej zapewnia gościom i klientom bezpieczeństwo, optymalne warunki akustyczne i komfort, a inwestorowi – niskie koszty eksploatacji i spokój o dobre samopoczucie gości. Wełnę skalną zastosowano też w zmodernizowanej Hali Koszyki w Warszawie, Filharmonii Szczecińskiej czy biurowcu Bałtyk w Poznaniu. Na świecie wełną skalną otulone są najsłynniejsze obiekty: Wieża Eiffla, Empire State Building czy londyński The Shard.

O ROCKWOOL Polska

Jako ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. jesteśmy częścią Grupy ROCKWOOL. Posiadamy  2 fabryki w Polsce – w Cigacicach i w Małkini. Zatrudniamy ponad 1200 pracowników. W naszej ofercie znajdują się izolacje budowlane, specjalistyczne izolacje i rozwiązania techniczne oraz przemysłowe.

Jako Grupa ROCKWOOL czujemy się zobowiązani do poprawy warunków życia każdego, kto korzysta z naszych rozwiązań i produktów. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam rozwiązywać wiele z najistotniejszych dziś wyzwań w zakresie zrównoważonego budownictwa: od redukcji zużycia energii i zanieczyszczenia hałasem, przez podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, do skutecznej walki z niedostatkiem wody oraz powodziami. 

Szeroka gama naszych produktów i rozwiązań odzwierciedla różnorodność potrzeb mieszkańców naszego globu, wspierając jednocześnie naszych partnerów w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla.

Wełna skalna to niezwykle wszechstronny materiał, stanowiący podstawę wszystkich naszych działań. Z zespołem ponad 11 000 oddanych kolegów i koleżanek z 39 krajów jesteśmy światowym liderem w produkcji rozwiązań z wełny skalnej. Od izolacji budowlanych, akustycznych sufitów oraz zewnętrznych okładzin fasadowych, przez rozwiązania ogrodnicze i zmodyfikowane włókna używane w przemyśle, aż do izolacji dla przemysłu i energetyki oraz przemysłu morskiego i przybrzeżnego.