Wełna skalna zachowuje trwałość nawet po… 55 latach!

Iga Macewicz
15 stycznia 2019

Wiedza o tym, jak długo materiały izolacyjne zachowują swoje właściwości, jest niezwykle przydatna zarówno inwestorowi dużego obiektu, jak i jego projektantowi czy wykonawcom. Nowych danych na ten temat dostarcza badanie przeprowadzone przez ceniony instytut FIW w Monachium na zlecenie organizacji EURIMA. Wyniki wskazały jednoznacznie: właściwości izolacji z wełny skalnej pozostają niezmienne nawet przez 55 lat!

news ilustration, stone wool

Dla inwestora dużego obiektu użyteczności publicznej, takiego jak galeria handlowa, hotel czy biurowiec, istotną kwestią są zastosowane do budowy materiały budowlane – to one wpływają na to, jak budynek będzie funkcjonował przez lata, czy będzie wymagał nakładów finansowych związanych z remontami, ogólnym utrzymaniem obiektu w dobrym stanie i jaką kwotę trzeba będzie wydać na koszty eksploatacyjne. Inwestorom zależy więc, by obiekt był energooszczędny, spełniał wszystkie normy związane z bezpieczeństwem pożarowym i był przyjazny dla osób w nim przebywających – bez względu na jego przeznaczenie.

Najnowsze badania organizacji EURIMA wykazały, że wełna skalna zachowuje trwałość i swoje właściwości termiczne nawet po 55 latach. To znakomita wiadomość dla każdego inwestora dużego obiektu i projektantów – produkty z wełny skalnej zastosowane w budynku zapewniają niezmiennie wysoki poziom efektywności energetycznej przez dekady. Ma to wpływ na zachowanie dobrego stanu budynku na długo, pozwala oszczędzić nie tylko na kosztach związanych z ogrzewaniem, ale i możliwymi remontami. Trwałość materiału oznacza, że budynek będzie energooszczędny bez względu na upływ czasu.
To nie pierwsze badanie, które pokazuje, że wełna skalna to dobry wybór dla każdego budynku - potrafi utrzymać odpowiednie parametry współczynnika przewodzenia ciepła przez długie lata. To materiał o wyjątkowej trwałości, stabilności wymiarowej i wysokiej gęstości. Ponadto jest sprężysty, dobrze przylega do wszelkich powierzchni, co zapewnia ciągłość i szczelność izolacji. Nie odkształca się pod wpływem warunków atmosferycznych i zachowuje swoje właściwości niezmiennie przez wiele lat użytkowania. Wszystkie te cechy są niezwykle istotne w projektowaniu dużych obiektów, które mają przecież służyć ich użytkownikom przez długi czas.
 
Okazało się, że przebadana w budynkach wełna skalna, która była zamontowana w budynkach od 20 do 55 lat temu, wciąż w pełni zachowuje swoje parametry fizyczne i właściwości termiczne! Dla wszystkich produktów, które zostały ujęte w badaniu, termiczna przewodniość była zbliżona (próbka 2 i 4) lub nawet lepsza do zadeklarowanej przez producenta (próbka 1, 3 i 5).

         eurima

Jan te Bos, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Wełny Eurima tak komentował wyniki: – Nasze badanie pokazało, że jeżeli wełna skalna jest poprawnie zainstalowana, to zachowa swoje wszelkie deklarowane właściwości przez lata. Wydajność zasobów i trwałość produktów są podstawą zrównoważonego budownictwa i to badanie pokazuje zarówno branży, jak i organom regulacyjnym, że wełna skalna to klucz do oszczędzania energii i ograniczenia niskiej emisji.

FIW Munich to ceniony i niezależny niemiecki instytut badawczy będący jednostką testującą, monitorującą i certyfikującą materiały oraz elementy izolacyjne. W jednym z ostatnich przeprowadzonych badań celem było sprawdzenie, czy wiek wełny ma znaczenie dla utrzymania deklarowanych właściwości materiału. W tym celu zebrano 5 próbek ze skalnej wełny mineralnej z izolacji ścian zewnętrznych i poddaszy. Zostały one zamontowane zgodnie ze standardami na 5 różnych budynkach znajdujących się w Niemczech, Danii, Szwajcarii i na Litwie między 1960 a 1995 rokiem.

Obiekt energooszczędny to obiekt, w którym zastosowano dobre materiały izolacyjne poprawiające efektywność energetyczną budynku. Do izolacji dużego obiektu warto wybrać wełnę skalną ROCKWOOL – materiał pochodzący z naturalnych surowców i niepalny, dzięki któremu inwestor spełni wszystkie wymagane normy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, a także zapewni użytkownikom budynku doskonały komfort akustyczny i dobry mikroklimat w każdym pomieszczeniu. Wełna skalna posiada siedem niezwykłych właściwości, które sprawiają, że każdy obiekt jest stworzony na miarę miast przyszłości.

7 mocy wełny skalnej:

Niepalność –  wełna skalna posiada najwyższą klasę reakcji na ogień A1 – tylko ona zagwarantuje bezpieczną ewakuację w przypadku pojawienia się ognia.
Komfort termiczny – dobra izolacja to stabilna temperatura w obiekcie i niskie koszty ogrzewania. Wełna skalna jest materiałem, dzięki któremu latem panuje w budynku przyjemny chłód, a zimą ogrzane mury trzymają ciepło.

Komfort akustyczny – dziś hałas staje się coraz większym zagrożeniem nie tylko dla narządu słuchu, ale też dla naszego samopoczucia, komfortu i zdrowia psychicznego. Wełna skalna wycisza i redukuje poziom hałasu w obiekcie, tłumi też dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Odporność – wełna skalna to materiał odporny, który nie kruszy się i nie odkształca, pozostaje nienaruszony przez długie lata. Wełna skalna zachowuje swoje właściwości przez prawie sześć dekad, co sprawia, że budynek będzie w dobrym stanie przez długie lata.

Estetyka – do elewacji budynku mogą zostać zastosowane nowoczesne płyty elewacyjne Rockpanel, które nadają obiektowi niepowtarzalnego charakteru. Płyty są niezwykle trwałe, zachowują swoją barwę, fakturę i kształt przez długie lata bez względu na warunki atmosferyczne.

Paroprzepuszczalność – wysoka paroprzepuszczalność wełny skalnej zmniejsza ryzyko zatrzymywania się wilgoci w budynku, a przez to tworzenia się pleśni lub grzybów. To gwarancja zdrowia pracowników i gości w obiekcie, którzy nie są narażeni na infekcje z powodu złego mikroklimatu w pomieszczeniach.

Recykling – warto wybierać materiały izolacyjne pochodzące z naturalnych surowców. Wełna skalna jest takim materiałem i może być przetwarzana wiele razy, dzięki czemu dbamy o ochronę środowiska. To także ważny punkt przy przyznawaniu certyfikatów jakości dla budynków, które spełniają surowe wymagania dotyczące ochrony środowiska.

O ROCKWOOL Polska

Jako ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. jesteśmy częścią Grupy ROCKWOOL. Posiadamy  2 fabryki w Polsce – w Cigacicach i w Małkini. Zatrudniamy ponad 1200 pracowników. W naszej ofercie znajdują się izolacje budowlane, specjalistyczne izolacje i rozwiązania techniczne oraz przemysłowe.

Jako Grupa ROCKWOOL czujemy się zobowiązani do poprawy warunków życia każdego, kto korzysta z naszych rozwiązań i produktów. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam rozwiązywać wiele z najistotniejszych dziś wyzwań w zakresie zrównoważonego budownictwa: od redukcji zużycia energii i zanieczyszczenia hałasem, przez podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, do skutecznej walki z niedostatkiem wody oraz powodziami. 

Szeroka gama naszych produktów i rozwiązań odzwierciedla różnorodność potrzeb mieszkańców naszego globu, wspierając jednocześnie naszych partnerów w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla.

Wełna skalna to niezwykle wszechstronny materiał, stanowiący podstawę wszystkich naszych działań. Z zespołem ponad 11 000 oddanych kolegów i koleżanek z 39 krajów jesteśmy światowym liderem w produkcji rozwiązań z wełny skalnej. Od izolacji budowlanych, akustycznych sufitów oraz zewnętrznych okładzin fasadowych, przez rozwiązania ogrodnicze i zmodyfikowane włókna używane w przemyśle, aż do izolacji dla przemysłu i energetyki oraz przemysłu morskiego i przybrzeżnego.