Termomodernizacja budynku – Od czego zacząć, by zmniejszyć rachunki w sezonie grzewczym?

Iga Macewicz
23 maja 2018

Sezon wiosenny i letni to w Polsce idealny moment na przeprowadzenie prac budowlanych i remontowych. Wielu Polaków właśnie teraz planuje termomodernizację, czyli działania, które nie tylko znacznie obniżą zużycie energii w budynku, ale także pozwolą na utrzymanie odpowiedniej temperatury latem. Wysokie rachunki i niska efektywność energetyczna to problemy wielu gospodarstw domowych, z którymi inwestorzy indywidualni borykają się zwłaszcza w sezonie grzewczym. Raport „6 Paliwo” przygotowany przez ROCKWOOL Polska wykazuje, że termomodernizacja to ich najskuteczniejsze rozwiązanie.

Young person stacking stones at the beach

Odpowiednia kolejność – klucz do mniejszego zużycia energii

Pierwszy krok do oszczędności i energooszczędności to ocieplenie domu. Najpierw izolujemy przegrody zewnętrzne, a więc inwestujemy w ocieplenie, a dopiero potem wymieniamy źródło ciepła. Skąd taka kolejność? Jeżeli odwrócimy tę kolejność i najpierw wymienimy źródło ciepła, a potem ocieplimy budynek, to w konsekwencji możemy przeszacować zapotrzebowanie energetyczne budynku – i to nawet 2-3 krotnie! Wówczas wciąż będziemy zmagać się z problemem wysokich rachunków, które nie będą adekwatne do naszych potrzeb. Mówi o tym najnowszy raport „6 Paliwo”, w którym ROCKWOOL Polska analizuje najważniejsze sposoby na wzrost energooszczędności. 

Termomodernizacja budynków powinna składać się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest ocieplenie domu – zawsze należy zacząć właśnie od izolacji, a dopiero potem dostosowywać nowe technologie grzewcze. Dobrze ocieplony budynek zapobiega stratom ciepła, a to przekłada się na mniejsze moce grzewcze kotłów czy innych tego typu rozwiązań. W przeprowadzonej przez nas symulacji dowiedliśmy, że w przypadku źródła ciepła na potrzeby ogrzania budynku przed termomodernizacją, jego obliczeniowa moc wynosiła 12 kW. Po termomodernizacji było to już tylko 4,16 kW. To wskazuje na niemal trzykrotnie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło  – mówi Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w ROCKWOOL Polska.

furnace, heating, saving

Ocieplenie przegród zewnętrznych – inwestycja, która pozwoli zredukować koszty ogrzewania nawet pięciokrotnie!

Jak kompleksowo podejść do procesu termomodernizacji, by jak najwięcej zaoszczędzić? Raport „6 Paliwo” podaje kilka scenariuszy, które obrazują, jak poszczególne kroki w termomodernizacji rzutują na roczny koszt ogrzewania.

W przypadku braku przeprowadzonej termomodernizacji i posiadania starego kotła opalanego mułem węglowym  – a więc najgorszym jakościowo surowcem, którego zdecydowanie nie powinno się używać – koszt ogrzewania wynosi 2260 zł rocznie. W przypadku, gdy termomodernizacja nie będzie przeprowadzona, a w takim samym starym kotle będzie spalany ekogroszek, lepszy jakościowo surowiec, koszty te… wzrosną do 5450 zł rocznie! Jeżeli zdecydujemy się w pierwszym kroku na wymianę kotła na nowoczesny i opalanie ekogroszkiem, zapłacimy 3410 zł w skali roku – a więc wciąż więcej. Sposobem na znaczące obniżenie kosztów ogrzewania i emisji zanieczyszczeń jest zatem ocieplenie budynku.

Jak skutecznie i efektywnie rozwiązać problem wysokich kosztów ogrzewania, zatruwania środowiska, powstawania szkodliwego smogu i ubóstwa energetycznego Polaków? To długofalowy plan termomodernizacji domów jednorodzinnych. Jego potencjał dostrzegł też polski rząd, który ogłosił ostatnio pilotażowy program termomodernizacyjny za 180 mln zł, a także plan 10-letni, na który chce przeznaczyć 30 mld zł. Po  ociepleniu domu, nawet jeżeli inwestor ma stary kocioł i opala w nim ekogroszkiem, poniesie on koszty ogrzewania rzędu tylko 1690 zł rocznie. W przypadku, gdy po przeprowadzeniu termomodernizacji inwestor wymieni swój kocioł na nowy, koszty te spadają o kolejne setki złotych – do 1060 zł rocznie.

Symulacja ta obrazuje, jak istotne jest przeprowadzenie termomodernizacji. Nawet posiadając stary kocioł i opalając ekogroszkiem, wystarczy ocieplić budynek, by zmniejszyć koszty ponad trzykrotnie.

Bardzo ważne jest pogłębianie świadomości społecznej w kwestii termomodernizacji. Polski rząd zauważył, że programy antysmogowe powinny stawiać w pierwszej kolejności właśnie na termomodernizację, bo rozwiązuje ona szereg problemów: wysokich rachunków, ubóstwa energetycznego, nieefektywnych energetycznie domów jednorodzinnych oraz emisji zanieczyszczeń. Ocieplone domy to lepsze zdrowie Polaków i ogromne oszczędności – szacuje się, że dzięki termomodernizacji w naszym budżecie zostałoby aż 20 mld zł. Z kolei pojedynczy właściciel może cieszyć się oszczędnościami rzędu kilku tysięcy zł. rocznie i czystym powietrzem – podsumowuje Konrad Witczak.

furnace, heating, saving, thermomodernization

Raport „6 Paliwo” przedstawia potencjał termomodernizacji budynków jednorodzinnych w Polsce, zarówno pod kątem redukcji smogu, jak i zmniejszenia kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju. Raport przedstawia korzyści termomodernizacji z perspektywy właściciela budynku, gminy i kraju. Szóste paliwo, czyli oszczędności energii uzyskane dzięki zastosowaniu lepszej izolacji cieplnej budynków, jest tanim, czystszym i praktycznie niewyczerpalnym źródłem energii. Szóste paliwo to korzyści dla obywateli i istotna pozycja w bilansie energetycznym państwa. W aktualnej sytuacji, gdy odnawialne źródła energii nie są zbyt często stosowane ze względu na wysoką cenę, największym potencjalnym źródłem energii jest jej oszczędność, a więc efektywność energetyczna. Kampania społeczna, organizowana od 2007 roku przez ROCKWOOL Polska, ma na celu pogłębienie wiedzy na temat sposobów zwiększania efektywności energetycznej budynków i zwrócenie uwagi na szeroki wachlarz korzyści płynących z nowoczesnych rozwiązań izolacyjnych.

O ROCKWOOL Polska

Jako ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. jesteśmy częścią Grupy ROCKWOOL. Posiadamy  2 fabryki w Polsce – w Cigacicach i w Małkini. Zatrudniamy ponad 1200 pracowników. W naszej ofercie znajdują się izolacje budowlane, specjalistyczne izolacje i rozwiązania techniczne oraz przemysłowe.

Jako Grupa ROCKWOOL czujemy się zobowiązani do poprawy warunków życia każdego, kto korzysta z naszych rozwiązań i produktów. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam rozwiązywać wiele z najistotniejszych dziś wyzwań w zakresie zrównoważonego budownictwa: od redukcji zużycia energii i zanieczyszczenia hałasem, przez podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, do skutecznej walki z niedostatkiem wody oraz powodziami. 

Szeroka gama naszych produktów i rozwiązań odzwierciedla różnorodność potrzeb mieszkańców naszego globu, wspierając jednocześnie naszych partnerów w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla.

Wełna skalna to niezwykle wszechstronny materiał, stanowiący podstawę wszystkich naszych działań. Z zespołem ponad 11 000 oddanych kolegów i koleżanek z 39 krajów jesteśmy światowym liderem w produkcji rozwiązań z wełny skalnej. Od izolacji budowlanych, akustycznych sufitów oraz zewnętrznych okładzin fasadowych, przez rozwiązania ogrodnicze i zmodyfikowane włókna używane w przemyśle, aż do izolacji dla przemysłu i energetyki oraz przemysłu morskiego i przybrzeżnego.