Czym kierują się Polacy wybierając materiał termoizolacyjny?

Iga Macewicz
12 czerwca 2018

Według 60% Polaków, najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze materiału do ocieplenia są parametry izolacyjne. Na drugim miejscu znalazły się polecenia fachowców – wskazała tak ¼ ankietowanych. Takie wnioski płyną z najnowszego badania, zrealizowanego przez ROCKWOOL Polska, producenta wełny skalnej.

DO NOT USE- WILL BE DELETED SOON People, Humans, Worker, Onsite, Construction

Parametry izolacyjne – czym jest tajemnicza lambda?

Nic dziwnego, że na pierwszym miejscu wśród ankietowanych znalazła się odpowiedź: „parametry izolacyjne”. Na rynku materiałów ociepleniowych można obecnie znaleźć wiele różnych produktów przeznaczonych do termoizolacji, a każdy z nich posiada różne parametry. Tym najważniejszym, na który zwracają uwagę inwestorzy w poszukiwaniu najlepszego materiału, jest  współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczany symbolem zwanym lambdą. Parametr ten określa wartość przewodzenia ciepła danego materiału. Zasada jest prosta – im niższy współczynnik przewodzenia ciepła, tym lepsze jest jego „blokowanie”, a co za tym idzie - materiał ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Jednak to opór ciepła decyduje o tym, jak dużo ucieka ciepła przez przegrodę. A on zależy z kolei od grubości materiału izolacyjnego i jego współczynnik

Głos fachowców – nie tylko lambda się liczy!

Czy rzeczywiście współczynnik przewodzenia ciepła to najważniejszy i jedyny wyznacznik tego, czy izolacja jest dobra i będzie służyć przez wiele lat? Według ekspertów budowlanych – nie. Zwracają oni uwagę na to, aby przy podejmowaniu decyzji o wyborze materiału do termomodernizacji, nie kierować się tylko lambdą:

W przypadku doboru materiału izolacyjnego, współczynnik przewodzenia ciepła jest niezwykle ważny, jednak nie powinien być zawsze czynnikiem decydującym. – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert marki ROCKWOOL Polska – Produkty termoizolacyjne mają zbliżone lambdy. Warto wiedzieć, że różnica we współczynniku lambda wielkości 0,001 W/mK to różnica od 3 do 4 milimetrów na grubości izolacji. Sama lambda nie jest dla inwestora indywidualnego żadną informacją o izolacyjności jego ściany czy dachu. Najpierw należy obliczyć opór cieplny wynikający z grubości materiału i jego lambdy, a następnie uwzględnić pozostałe materiały tworzące element budynku. Dopiero takie wyliczenia pozwalają odpowiedzieć dokładnie na pytanie, który materiał i w jakiej grubości będzie skuteczniejszy.

DO NOT USE- WILL BE DELETED SOON People, Humans, Worker, Onsite, Construction

Termoizolacja to nie tylko przewodzenie ciepła – poznaj cztery inne kluczowe parametry!

Eksperci zwracają także uwagę na to, że materiały izolacyjne maja także inne, niezwykle ważne w eksploatacji właściwości, które mają wpływ na komfort mieszkania, bezpieczeństwo, zdrowie czy efektywność energetyczną. – Wybierając materiał termoizolacyjny, warto nie tylko zestawić lambdy poszczególnych produktów, ale także przyjrzeć się pozostałym właściwościom materiałów.  Nasze zadowolenie z termoizolacji to nie tylko kwestie przewodzenia ciepła. Ważne jest także to, aby materiał był niepalny, stabilny wymiarowo czy paroprzepuszczalny – mówi Tomasz Kwiatkowski.

  • Niepalność – Gwarancja niepalności, czyli oznaczenie A1 świadczy o pełnej ognioodporności i niepalności materiału. Niestety, nie wszystkie materiały termoizolacyjne na rynku posiadają tak wysoką klasę reakcji na ogień. Wśród tych, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo pożarowe, jest wełna skalna. Przyczynia się ona do zachowania wytrzymałości konstrukcji, wydłużając czas potrzebny do ewakuacji, a także czas, w którym pożar przeniesie się do sąsiedniego pomieszczenia. Dodatkowo, nie wytwarza w pomieszczeniach toksycznego dymu czy innych trujących substancji, takich jak tlenek węgla.
  • Stabilność wymiarowa i trwałość – im gęstsza i bardziej zaburzona struktura, tym materiał jest bardziej stabilny wymiarowo, nie odkształca się pod wpływem warunków atmosferycznych i zachowuje elastyczność przez cały okres eksploatacji. Dzięki temu nie tworzą się np. mostki termiczne, przez które może uciekać ciepło. Dobrze dobrany materiał, taki jak np. wełna skalna, może niezmiennie trwale izolować przegrody przez długie lata.
  • Paroprzepuszczalność – materiał termoizolujący powinien mieć wysokie właściwości hydrofobowe – być trudnozwilżalny, co spowoduje, że woda będzie spływać po jego powierzchni, nie wnikając do wnętrza), a do tego paroprzepuszczalny. Dzięki temu w pomieszczeniach panuje właściwy dla zdrowia mieszkańców mikroklimat, a izolacja nie ogranicza swobodnego wysychania i „oddychania” ścian, minimalizując ryzyko wystąpienia pleśni czy zagrzybienia.
  • Parametry akustyczne – dziś hałas staje się coraz większym zagrożeniem nie tylko dla narządu słuchu, ale też dla naszego samopoczucia, koncentracji i zdrowia psychicznego. Według badań uciążliwy hałas ma szkodliwy wpływ na zdrowie w tym samym stopniu, co trujące substancje chemiczne. Wełna skalna o włóknistej, sprężystej strukturze, zapewnia wszystkim mieszkańcom domu wolność od hałasu i podnosi komfort życia.

O ROCKWOOL Polska

Jako ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. jesteśmy częścią Grupy ROCKWOOL. Posiadamy  2 fabryki w Polsce – w Cigacicach i w Małkini. Zatrudniamy ponad 1200 pracowników. W naszej ofercie znajdują się izolacje budowlane, specjalistyczne izolacje i rozwiązania techniczne oraz przemysłowe.

Jako Grupa ROCKWOOL czujemy się zobowiązani do poprawy warunków życia każdego, kto korzysta z naszych rozwiązań i produktów. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam rozwiązywać wiele z najistotniejszych dziś wyzwań w zakresie zrównoważonego budownictwa: od redukcji zużycia energii i zanieczyszczenia hałasem, przez podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, do skutecznej walki z niedostatkiem wody oraz powodziami. 

Szeroka gama naszych produktów i rozwiązań odzwierciedla różnorodność potrzeb mieszkańców naszego globu, wspierając jednocześnie naszych partnerów w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla.

Wełna skalna to niezwykle wszechstronny materiał, stanowiący podstawę wszystkich naszych działań. Z zespołem ponad 11 000 oddanych kolegów i koleżanek z 39 krajów jesteśmy światowym liderem w produkcji rozwiązań z wełny skalnej. Od izolacji budowlanych, akustycznych sufitów oraz zewnętrznych okładzin fasadowych, przez rozwiązania ogrodnicze i zmodyfikowane włókna używane w przemyśle, aż do izolacji dla przemysłu i energetyki oraz przemysłu morskiego i przybrzeżnego.