Palący problem izolacji

Bezpieczeństwo pożarowe budynków, klasyfikacje ogniowe i rozwiązania zwiększające pasywną ochronę przeciwpożarową.

pobierz borszurę

Zobacz inne klasyfikacje ogniowe

Klasyfikacja ogniowa - Reakcja na ogień

Euroklasa wyrobu, czyli klasyfikacja reakcji na ogień wskazuje, czy i jak wyrób przyczynia się do rozwoju pożaru, tzn. jak szybko się pali i ile energii przy tym wytwarza. Badania reakcji na ogień przeprowadzane są na podstawie normy PN-EN 13501-1.

Euroklasa umożliwia badanie reakcji wyrobów budowlanych na ogień i klasyfikowanie ich według tych samych zasad i kryteriów w całej Europie. Oznaczenie tej klasyfikacji ogniowej można już znaleźć na etykietach wielu wyrobów budowlanych, a niedługo będzie wymagane dla wszystkich. Choć jest kilkadziesiąt różnych klas ogniowych, istnieją trzy proste reguły ułatwiające ich zrozumienie.

Po pierwsze, Euroklasa jest kombinacją trzech oznaczeń: klasy podstawowej i dwóch uzupełniających. Najważniejsza jest podstawowa Euroklasa wyrobu, która wskazuje, jak wyrób przyczynia się do rozwoju ognia. Najbezpieczniejszym wyborem jest produkt z Euroklasą A1, a następnie A2 i B. Produkty znajdujące się w klasach C, D, E oraz F, badane w pomieszczeniu w skali naturalnej (RCT – Room Corner Test) doprowadzają do rozgorzenia, czyli gwałtownego, wybuchowego rozprzestrzeniania się ognia, charakteryzującego się skokowym wzrostem temperatury. 

Euroklasa, czyli czy to się pali?

EuroklasaWłaściwości / Jak przyczynia się do rozwoju pożaru Rozgorzenie podczas badania w skali naturalnej RCT / Zachowanie wyrobu Rodzaj produktu izolacyjnego 
 A1NiepalneNie / NiepalneWełna skalna, wełna szklana, szkło piankowe
 A2NiepalneNie / Prawie niepalneWełna mineralna o dużej gęstości, dużej zawartości lepiszcza, klejona np. PU lub z pokryciem
 BBardzo ograniczony udział w pożarzeNieNiektóre pianko fenolowe (PF)
 COgraniczony, lecz zauważalny udział w pożarzeTak / Rozgorzenie po upływie 10 minutNiektóre pianki PU (PIR)
 DIstotny udział w pożarzeTak / Rozgorzenie po 2 minutach, lecz przed upływem 10 minutWiększośc pianek PU (PIR)
 EBardzo duży udział w pożarzeTak / Rozgorzenie przed upływem 10 minutStyropian, PU (PIR) z dodatkiem retardantów
 FBardzo duży udział w pożarze lub brak danychTak / Gorzej niż klasa E lub niesklasyfikowaneStyropian bez dodatków retardantów

O czym informuje klasyfikacja ogniowa?

Euroklasa wyrobu – wskazuje, czy i jak wyrób przyczynia się do rozwoju pożaru, tzn. jak szybko się pali i ile energii przy tym wytwarza. W celu jej określenia poddaje się badaniu i ocenie następujące parametry:

  • ilość i szybkość wytwarzania ciepła,
  • czas do zapalenia,
  • rozprzestrzenianie płomieni.

Nie tylko ogień! Zakres klasyfikacji ogniowej.

To nie ogień, tylko dym powoduje śmierć większości, bo dwóch trzecich, ofiar pożarów. Przeszkadza w prowadzeniu akcji ratunkowej i wywołuje u ludzi osłabienie zmysłu orientacji, co w czasie pożaru utrudnia opuszczenie budynku. Właśnie dlatego etykiety produktów budowlanych oznaczone Euroklasami od A2 do D muszą także wskazywać na wielkość emisji dymu.

Określa ona ilość i szybkość wytwarzania dymu w warunkach pożaru. Ta klasyfikacja ogniowa nie dotyczy materiałów najbezpieczniejszej klasy A1 (do której należy wełna ROCKWOOL) i najniższych klas E i F. Bez badań wiadomo, że wyroby A1 prawie nie wytwarzają dymu, a wyroby z klasy E lub F wytwarzają go bardzo dużo. Klasy emisji dymu to s1, s2 i s3. Im więcej dymu, tym wyższa cyfra. Dzięki temu oznaczeniu nie tylko profesjonaliści, ale i konsumenci mają możliwość identyfikowania wyrobów mogących stworzyć potencjalne zagrożenie.

Klasa  Charakterystyka  
 s1Prawie bez dymu 
 s2Średnia emisja dymu
 s3Intensywna emisja dymu

Płonące krople, czyli ryzyko oparzeń i przenoszenia ognia

Wyroby budowlane objęte klasami od A2 do E muszą także posiadać oznaczenie wskazujące na możliwość tworzenia płonących kropel i cząstek, które mogą powodować dalsze rozprzestrzenianie się pożaru oraz oparzenia. Angielski odpowiednik - „droplet” - został skrócony w oznaczeniu do litery „d”. 3 klasy oznaczone są: d0, d1 lub d2. Dotychczas bardzo niewiele krajowych klasyfikacji ogniowych brało pod uwagę czynnik płonących kropel/cząsteczek. Dzięki europejskiej klasyfikacji projektant lub konsument może wybrać bezpieczniejsze materiały, również ponad wymagania lokalnych przepisów.

Oczywiście ta klasyfikacja ogniowa nie dotyczy materiałów klasy A1 bo te, nie paląc się, nigdy takich nie wytwarzają. Towarzyszy klasom od A2 do E i ocenia możliwość tworzenia się płonących kropel i cząstek, które mogą powodować dalsze rozprzestrzenianie się pożaru oraz wywoływać oparzenia skóry.

KlasaCharakterystyka 
d0Brak płonących kropli 
d1Niewiele płonących kropel / cząstek (podobne do iskier z płonącego drewna)
d2Wiele płonących kropel / cząstek, które mogą powodować poparzenia skóry lub rozprzestrzenianie się pożaru

Szczegółowe zestawienie klas reakcji na ogień dla wyrobów budowlanych z wyjątkiem posadzek i wyrobów liniowych

 

Szczegółowe zestawienie klas reakcji na ogień dla wyrobów budowlanych liniowych*

A1 
A2-s1, d0A2-s1, d1A2-s1, d2
A2-s2, d0A2-s2, d1A2-s2, d2
A2-s3, d0A2-s3, d1A2-s3, d2
B-s1, d0B-s1, d1B-s1, d2
B-s2, d0B-s2, d1B-s2, d2
B-s3, d0B-s3, d1B-s3, d2
C-s1, d0C-s1, d1C-s1, d2
C-s2, d0C-s2, d1C-s2, d2
C-s3, d0C-s3, d1C-s3, d2
D-s1, d0D-s1, d1D-s1, d2
D-s2, d0D-s2, d1D-s2, d2
D-s3, d0D-s3, d1D-s3, d2
E
E-d2
F

A1L 
A2L-s1, d0A2L-s1, d1A2L-s1, d2
A2L-s2, d0A2L-s2, d1A2L-s2, d2
A2L-s3, d0A2L-s3, d1A2L-s3, d2
BL-s1, d0BL-s1, d1BL-s1, d2
BL-s2, d0BL-s2, d1BL-s2, d2
BL-s3, d0BL-s3, d1BL-s3, d2
CL-s1, d0CL-s1, d1CL-s1, d2
CL-s2, d0CL-s2, d1CL-s2, d2
CL-s3, d0CL-s3, d1CL-s3, d2
DL-s1, d0DL-s1, d1DL-s1, d2
DL-s2, d0DL-s2, d1DL-s2, d2
DL-s3, d0DL-s3, d1DL-s3, d2
EL
EL-d2
FL
Uwaga - jeśli klasyfikacja ogniowa zawiera s3 i/lub d2, oznacza to, że nie ma żadnych ograniczeń ze względu na wydzielanie dymu i/lub występowanie płonących kropel. 
* Wyroby liniowe - materiały występujace w ramach instalacji w budynkach, np. izolacje przewodów wentylacyjnych