Zalety wełny skalnej: trwałość

Produkcja wełny skalnej

Hawaje, wybuch wulkanu Kilauea. Mieszkańcy okolicznych osad z przerażeniem obserwują lawę z wielkim impetem wyrzucaną w powietrze z wnętrza wulkanu. Jeszcze większy strach budzi w nich postać, w jakiej lawa powraca na ziemię - włókniste kłęby pokrywają grubą warstwą stoki wulkanu. "Królowa wulkanu Pele wyrywa sobie włosy z głowy" - zawodzą kobiety, "Pele się gniewa..." "Włosy" bogini Pele wzbudziły zainteresowanie badacza, który w latach dwudziestych ubiegłego stulecia prowadził na Hawajach prace nad procesami wulkanicznymi. Naukowe wyjaśnienie zjawiska powstania "strzępków wełny" to potwierdzenie teorii, iż najlepsze materiały tworzy sama przyroda.

Roztopiona lawa o temperaturze 1500°C z ogromną siłą zostaje wyrzucona do atmosfery, tworząc ogniste pióropusze. Zanim opadną na ziemię, zostaje gwałtownie schłodzona, zamieniając częściowo w charakterystyczne włókna. Włókna które z czasem otrzymały nazwę "wełny skalnej" i stały się podstawowym materiałem naturalnych produktów izolacyjnych.

Proces produkcyjny sklanej wełny mineralnej

Podstawowymi surowcami w procesie produkcji skalnej wełny mineralnej są bazalt  i gabro. Proces wytwarzania skalnej wełny ROCKWOOL rozpoczyna się od odmierzenia właściwych proporcji surowców i umieszczenia ich w specjalnym żeliwnym piecu, w którym koks, stosowany jako paliwo, podczas spalania wytwarza wysoka temperaturę, wynoszącą ok. 1400 - 1500°C. Powstała w wyniku stopnienia płynna masa skalna wypływa z pieca i grawitacyjnie opada na dyski kręcącę sie z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Dyski rozbijają surówkę, przekształcając ją we włókna, które są schładzane powietrzem i zbierane w komorze osadczej w postaci kobierca wełny. Podczas tworzenia się włókien dodawane jest lepiszcze i środki hydrofobowe. Z komory osadczej kobierzec wełny kierowany jest na linię technologiczną, gdzie jest formowany przez ściskanie oraz zaburzanie włókien w wielu kierunkach.

Kolejnym krokiem jest komora polimeryzacyjna, w której wełnajest podgrzewana do temperatury wynoszącej około 200°C aby nastąpiła pełna polimeryzacja dodanych żywic i stabilizacja materiału przed jego końcową obróbką. po schłodzeniu kobierca na końcu linii następuje cięcie skalnej wełny do określonych w planie produkcyjnym wymiarów, a następnie pakowanie w folię. 

Charakterystyka strukturalna, rozmiarowa i wagowa produktów finalnych zależy od parametrów i nastaw linii produkcyjnej. Możliwa jest dalsza przeróbka wyrobów poza podstawowym ciągiem technologicznym. Istotną częścią procesu produkcyjnego wełny ROCKWOOL jest recykling.

Sto procent odpadów produkcyjnych jest przerabiana na brykiety i ponownie wykorzystywana jako materiał wsadowy - surowiec.

Charakterystyka fizykochemiczna skalnej wełny mineralnej i jej włókien

Skalna wełna mineralna składa się głównie ze sztucznych włókien mineralnych, będącymi bezpostaciowymi krzemianami, w ilości od 95,5 % do 99,5 %, oraz lepiszcza organicznego (wodna emulsja żywicy fenolowo-formaldehydowej),- od 0,5 % do 4,5%.

Izolacja akustyczna
ZALETY WEŁNY SKALNEJ Izolacja akustyczna
ZALETY WEŁNY SKALNEJ

Izolacja akustyczna

Sprawdź, dlaczego wełna skalna jest najlepszym rozwiązaniem do izolacji akustycznej.
Sprawdź, dlaczego wełna skalna jest najlepszym rozwiązaniem do izolacji akustycznej.
Dowiedz się więcej o izolacji akustycznej
Bezpieczeństwo pożarowe
Zalety wełny skalnej Bezpieczeństwo pożarowe
Zalety wełny skalnej

Bezpieczeństwo pożarowe

Sprawdź, dlaczego wełna skalna zabezpiecza przez rozprzestrzenianiem się ognia.
Sprawdź, dlaczego wełna skalna zabezpiecza przez rozprzestrzenianiem się ognia.
Dowiedz się więcej o pasywnej ochronie przeciwpożarowej
Efektywność energetyczna
ZALety WEŁNY SKALNEJ Efektywność energetyczna
ZALety WEŁNY SKALNEJ

Efektywność energetyczna

Sprawdź, dlaczego wełna skalna zapewnia poprawę efektywności energetycznej izolowanych budynków.
Sprawdź, dlaczego wełna skalna zapewnia poprawę efektywności energetycznej izolowanych budynków.
Dowiedz się więcej o efektywności energetycznej
Back