dlaczego warto izolować?

Czy ocieplenie bydynku sklaną wełną mineralną jest droższe niż ocieplenie styropianem?

Wielu inwestorów posiada mylne przekonanie, że wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych z wykorzystaniem skalnej wełny mineralnej jest bardzo drogie. Jesli porównamy faktyczne wydatki okaże się, że koszty ocieplenia domu skalną wełną i styropianem są zbliżone.

Na wykresie prezentujemy szacunkowe wyliczenie kosztów wykonania izolacji 250 m2 ścian zewnętrznych w systemie ETICS. Okazuje się, że porównując sumaryczne koszty wykonania ocieplenia z wykorzystaniem skalnej wełny ROCKWOOL w stosunku do zwykłej izolacji (styropianu), różnica wychodzi na poziomie od 14do 17%. Oczywiście jest to zależne od stawek panujących na rynku, w regionie, w którym znajduje się nasza budowa.

Płacąc niewiele więcej zyskujemy trwałe ocieplenie, poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo pożarowe i komfort akustyczny budynku oraz zyskując przyjemny mikroklimat pomieszczeń.

Czy warto oszczędzać na komforcie i bezpieczeństwie?

Musimy pamiętać, że wymiana materiału izolacyjnego w okresie eksploatacji budynku jest związana z bardzo dużymi nakładami finansowymi i ingerencją w aktualny stan budynku. W takim momencie musimy zapłacić za ponowne wykonanie całej izolacji, ponieść koszty dodatkowe, takie jak m.in.: obróbka wokół okien, należy również liczyć się ze zniszczeniem zieleni wokół domu.

Porównanie szacunkowych kosztów ocieplenia ściany zewnętrznej metodą lekką mokrą przy wykorzystaniu płyt FASROCK LL i zwykłej izolacji (styropianu)1)

Porównanie kosztów izolacji budynku wełną skalną i styropianem

1)

  • koszt materiałów izolacyjnych gr.15 cm – zwykła izolacja – koszt przyjęty na podstawie opracowania Sekocenbud IMB IVQ 2013 dla płyt styropianowych EPS lambda 0,040 – 147 zł/m3, cena Fasrock-LL przyjęta na podstawie przygotowywanego cennika z uwzględnieniem 10% rabatu – cena po rabacie 257,13 zł/m3
  • komponenty systemu – ceny rynkowe dla systemów Baumit. ORIENTACYJNE CENY SKŁADNIKÓW NETTO DLA KLIENTA INDYWIDUALNEGO: klej ok 0,84 zł/kg zużycie 5 kg/m2, zaprawa zbrojąca ok 1,00 zł/kg zużycie 4-5 kg/m2, siatka ok 3,35 zł/m2, podkład ok 1,3 zł/m2, tynk silikatowy 7,00 zł/kg zużycie granulacja 1,5 mm 2,5 kg/m2 granulacja 2,0 mm 3-3,5 kg/m2, tynka akrylowy 5,5 zł/kg zużycie granulacja 1,5 mm 2,5 kg/m2 granulacja 2,0 mm 3 kg/m2
  • robocizna – przyjęta na podstawie danych rynkowych, różnica w cenie wykonania wynosi od 5 do 10 zł na m2 w zależności od wykonawcy. Wykonawca niechętny wykonywaniu na wełnie (styropian nie gryzie, jest lżejszy itp.) podaje cenę różniącą się nawet o 20 zł/m2, kwoty podane w tabelce od Budmet Sulechów
  • łączniki mechaniczne - koszt dla łączników polipropylenowych do mocowania płyt styropianowych dł 120 – 180 mm – 0,37 zł/szt 5 szt/m2 - koszt przyjęty na podstawie opracowania Sekocenbud IMB IVQ 2013
OptiHouse
przydatne programy obliczeniowe OptiHouse
przydatne programy obliczeniowe

OptiHouse

OptiHouse jest programem dla każdego, kto jest w tracie lub zaraz przystąpi do budowy domu. Pozwala on obliczyć koszty właściwej izolacji budynku oraz przyszłe oszczędności związane z jego efektywnością energetyczną. Pamiętaj, dom budujesz na lata!
OptiHouse jest programem dla każdego, kto jest w tracie lub zaraz przystąpi do budowy domu. Pozwala on obliczyć koszty właściwej izolacji budynku oraz przyszłe oszczędności związane z jego efektywnością energetyczną. Pamiętaj, dom budujesz na lata!
Uruchom program OptiHouse
Super moce wełny skalnej ROCKWOOL
Sprawdź supermoce wełny skalnej!
Nie próbujcie tego w domu!

Super moce wełny skalnej ROCKWOOL

Nie próbujcie tego w domu!
Super moce wełny skalnej

Ognioodporność potwierdzona

Badanie właściwości akustycznych

Back