Zalety wełny skalnej: Izolacja akustyczna

Dlaczego izolacja akustyczna z wełny skalnej jest skuteczna?

Produkty z wełny skalnej ROCKWOOL to jedne z najbardziej efektywnych rozwiązań do izolacji akustycznej stosowanych w budownictwie.

Skała: naturalna izolacja akustyczna

Otwarta, porowata struktura skalnej wełny mineralnej sprawia, że jest wysoce skuteczna w ochronie przed niepożądanymi dźwiękami. Działa jako naturalna i skuteczna bariera dla hałasu, zarówno w budynkach mieszkalnych, handlowych, jak i w przemysłowych konstrukcjach. Dzięki temu zapewnia komfrtową akustykę budynku.

Dlaczego akustyka budynku ma znacznie?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie oznacza zadowolenie człowieka ze swojego stanu ciała i umysłu. Współcześnie hałas staje się większym zagrażeniem dla naszego samopoczucia i zdrowia psychicznego niż dla narządów słuchu. 

Kwestia akustyki budynków jest istotna ze względu na komfort życia osób, które mieszkają w nich i pracują. Z punktu widzenia ochrony przed hałasem w budownictwie ważne jest postrzeganie tego zagadnienia przez osoby podejmujące decyzje w procesie inwestycyjnym. Inwestorzy, projektanci, architekci czy urzędnicy mają różny poziom wiedzy i doświadczenia na temat izolacji akustycznej. W efekcie w różnym stopniu zwracają uwagę na znaczenie hałasu w budynkach. Dla osoby decydującej o budowie domu lub zakupie mieszkania szczególnie cennym źródłem wiedzy na temat akustyki budnku będzie architekt przygotowujący projekt budynku.

W budynkach wielorodzinnych, gdzie mieszkania sprzedawane są etapami uciążliwy sąsiad może się pojawić dopiero po jakimś czasie. Uciążliwy sąsiad może pojawić się później niż inni i dopiero wtedy wyjdą na jaw braki w izolacji akustycznej budynku. W kategoriach prawnych hałas oznacza zanieczyszczenie szkodliwą energią. Energia ta może trwać krótko lub długo w zależności od natury źródła. Hałas motocykla jest głośny, ale krótkotrwały. Hałas wentylatora jest cichy, ale jednostajny. W każdym przypadku jest to dźwięk niepożądany. Hałas przemijający i nie powracający może być oceniany jako głośny, lecz jego uciążliwość jest znikoma w zestawieniu z codziennym hałasem, jaki regularnie może dostarczać sąsiad. Właśnie dlatego należy szczególną uwagę zwrócić na akustykę budynku i poziom izolacji akustycznej mieszkania.

Źródło: "Dom i mieszkanie. Komfort akustyczny", Jacek Danielewski, Biblioteka Akustyki w Architekturze, wydanie III, 2006.
Materiały z Seminarium "Problemy akustyczne występujące w budownictwie mieszkaniowym jedno- i wielorodzinnym", Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa, 23.11.2006.

Występowanie hałasu a izolacja akustyczna

Projektujesz lub prowadzisz dużą inwestycję? Skorzystaj z naszej pomocy.
KONTAKT Projektujesz lub prowadzisz dużą inwestycję? Skorzystaj z naszej pomocy.
KONTAKT

Projektujesz lub prowadzisz dużą inwestycję? Skorzystaj z naszej pomocy.

Jeśli potrzebujesz szybkiej informacji, skorzystaj z okienka czatu w prawym dolnym rogu.
Back