TERMOMODERNIZACJA GWARANCJĄ CZYSTEGO POWIETRZA I MNIEJSZYCH KOSZTÓW OGRZEWANIA

Masz wpływ na redukcję emisji smogu!

Termomodernizacja gwarancją czystego powietrza i mniejszych kosztów ogrzewania.

Temperatura spada, a my ogrzewany nasze domy, paląc w piecach i kominkach. Za oknem szary krajobraz, przeszkadza nam sadza i ciężkie powietrze. W wielu miejscach Polski podnoszony jest alarm smogowy – to poważny problem nie tylko w naszym kraju, który skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia. Z powodu działania smogu możemy czuć senność, zmęczenie, walczyć z uporczywym kaszlem i mieć kłopoty z oddychaniem – smog szkodzi wszystkim bez wyjątku. 

Możesz już dziś poprawić jakość powietrza

Czy mamy jakikolwiek wpływ na redukcję emisji zanieczyszczeń? Oczywiście! Nie musisz czekać na uchwały smogowe i działania polityków. Możemy sami zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy. Jak to zrobić? Główną przyczyną smogu jest słabe ocieplanie budynków lub jego brak, co skutkuje nadmierną koniecznością dogrzewania pomieszczeń. Odpowiedź na przeciwdziałanie smogowi jest prosta – to docieplenie Twojego domu.

Co to jest smog ?
Co to jest smog ?

Co to jest smog ?

W Polsce największym problemem jest smog powstający głównie w miesiącach zimowych będący wynikiem niskiej emisji z gospodarstw domowych. W połączeniu z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak brak wiatru i duża wilgotność powietrza powstaje gęsty, trujący smog, nazywany smogiem londyńskim. W skład smogu wchodzą silnie rakotwórcze składniki i cząstki pyłu, mogące dostać się do górnych dróg oddechowych i płuc czy naczyń krwionośnych.

Głównym źródłem powyższych zanieczyszczeń według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami są nasze domy – to emisja związana ze spalaniem węgla, drewna, paliw niskiej jakości oraz odpadów komunalnych w domowych piecach, kotłach i kominkach.

Niezwykle istotnym czynnikiem jest niska efektywność energetyczna domów jednorodzinnych, powodująca dużo większe zużycie paliwa. Zły stan techniczny budynków wpływa na większe emisje, a więc drastycznie pogarsza zjawisko smogu.

Walka ze smogiem

Wszyscy poszukujemy ciepła i komfortu, z pewnością i Tobie na nim zależy – jeśli jednak dom, w którym mieszkasz jest nieocieplony, musisz zwiększyć ilość energii wykorzystywanej na ogrzanie pomieszczeń, bo ciepło wciąż ucieka.  Zwiększa się tym samym emisja smogu, a także Twoje rachunki za ogrzewanie. Wybór nie jest najlepszy – możesz albo mieszkać w chłodzie, próbując redukować koszty, albo więcej płacić za ogrzewanie, emitując większą ilość zanieczyszczeń. Myślisz o tym, by przenieść się na wieś, gdzie jest więcej czystego powietrza? To nie najlepszy pomysł. 

Smog to problem nie tylko w dużych miastach! Niecieplone domy to wyzwanie dla całego kraju – zabudowa jednorodzinna to aż 97% wszystkich domów na wsiach i 80% w miastach -  wiele z nich nie jest ocieplonych. Wpływa to na to, że udział gospodarstw domowych w zużyciu energii w Polsce jest jednym z najwyższych w UE i wynosi 20%, z czego ponad 70% energii konsumowane jest na cele ogrzewania.

Walka ze smogiem jest możliwa przede wszystkim dzięki dociepleniu domów jednorodzinnych – izolując dom wełną skalną zwiększamy energooszczędność budynku i obniżamy wysokie koszty ogrzewania.

Emisja substancji niebezpiecznych dla zdrowia przed i po termomodernizacji przegród zewnętrznych dla analizowanego domu jednorodzinnego.  

    Węgiel kamienny, kocioł starego typu Węgiel kamienny, kocioł nowoczesny Gaz ziemny
    PRZED
termomod.
PO
termomod.
PRZED
termomod.
PO
termomod.
PRZED
termomod.
PO
termomod.
Pył TSP kg/rok 68,1 21,1 8,5 2,6 0,041 0,013
b(a)b g/rok 46 14,3 1,81 0,56 0,0016 0,0005
COM2 t/rok 16,0 4,9 10,0 3,1 5,5 1,7

Czy wiesz że… Wymiana kotła bez uprzedniego docieplenia zwiększy Twoje koszty ogrzewania! Wyobraź sobie, że Twój nieocieplony dom jest jak durszlak – ciepło nadal będzie uciekać przez dziury, jak woda przez durszlak. Najpierw ociepl budynek, a potem dostosuj inne technologie grzewcze.

Wełna skalna – poczuj komfort, którego nie widać

Zdrowie

Wełną skalną możesz ocieplić każdy dom – poddasze, ściany zewnętrzne czy podłogi otulone wełną przyczynią się do poprawy jakości Twojego życia. Dlaczego? Choć wełny skalnej nie widać na pierwszy rzut oka, ma ona kluczowy wpływ na samopoczucie Twoje i Twoich bliskich: reguluje mikroklimat pomieszczeń, w których latem zamiast upału panuje przyjemny chłód, zimą powietrze nie jest suche lub wilgotne, a ogrzane mury zatrzymują ciepło. To sprawia, że rzadziej zapadasz na infekcje czy alergie, a temperatura w Twoim domu jest odpowiednia dla zdrowia bez względu na warunki panujące na zewnątrz.

Komfort i bezpieczeństwo

Komfort Twojej rodzinie zapewnia też inna ważna zaleta wełny skalnej – niepalność. Wełna skalna to materiał ognioodporny i bardzo trwały – możesz więc czuć się w swoim domu w pełni bezpiecznie.

Płacisz dużo mniej

Ważną zaletą jest też spora oszczędność na kosztach ogrzewania – w skali roku to nawet kilka tysięcy złotych! Izolacja budynku pozwala także na wyłączenie ogrzewania w chwili, gdy nie przebywamy dłuższy czas w domu - dobrze ocieplony dom można ogrzać nie obawiając się nadmiernych strat ciepła, a przez to wyższych rachunków. Twój energooszczędny dom przyczyni się dzięki ociepleniu z wełny skalnej do redukcji emisji zanieczyszczeń.

Trwałość na lata

Wystarczy zamontować wełnę tylko raz – to sprawdzony sposób na energooszczędność, komfort i bezproblemowe użytkowanie przez długie lata, ponieważ wełna skalna to materiał, który nie kruszy się i nie odkształca, wytrzymuje nawet najbardziej niedogodne warunki atmosferyczne.

Cicho i estetycznie

Wełna skalna to także akustyczna jakość – Twój dom jest prawdziwym azylem, miejscem nowoczesnym, estetycznym i cichym. Właściwości wyciszające, które posiada wełna skalna, wpływają na Twoją koncentrację, samopoczucie i komfort – nawet, jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy w centrum miasta.

Ocieplenie wełną skalną – koszty przed i po

Poniżej opisano efekt termomodernizacji niewielkiego budynku jednorodzinnego. To budynek parterowy z poddaszem nieużytkowym. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 80m2

Wełna skalna - ROCKWOOL

Porównanie rocznych kosztów ogrzewania PRZED i PO ociepleniu przegród zewnętrznych dla różnych rodzajów paliw oraz sprawności systemów ogrzewania

  Muł węglowy Ekogroszek
(bez wymiany kotła  - kocioł stary)
Ekogroszek
(po wymianie na kocioł nowoczesny)
Ciepło sieciowe Gaz ziemny
Sprawność systemu c.o. 0,5 0,5 0,8 0,8 0,9
Koszt wytworzenia energii 13,3 zł/GJ 32 zł/GJ 32 zł/GJ 45 zł/GJ 70 zł/GJ
Roczny koszt ogrzewania budynku PRZED termomodernizacją  budynku 2 260 zł/rok 5 450 zł/rok 3 410 zł/rok 4 770 zł/rok 6 600 zł/rok
Roczny koszt ogrzewania budynku PO termomodernizacji  budynku - 1 690 zł/rok 1 060 zł/rok 1 480 zł/rok 2 050 zł/rok

Jak ocieplić dom, by zredukować smog? Prosta aplikacja!

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy prostą aplikację, która pokaże Ci, jak możesz wpłynąć na zmniejszenie smogu i poprawienie jakości powietrza. Ocieplenie domu to gwarancja życia w dobrych dla Twojego zdrowia warunkach, a także komfort i bezpieczeństwo.

Sprawdź w naszej aplikacji, o ile zmniejszysz emisję smogu przy zastosowaniu izolacji z wełny skalnej o odpowiedniej grubości! Ciesz się życiem w zdrowiu i komforcie pamiętając, że każdy z nas ma indywidualny wpływ na warunki, w jakich egzystujemy. Możemy oddychać czystym powietrzem, a nie smogiem – bądźmy świadomi, że sami możemy zmieniać rzeczywistość!

Walka ze smogiem zaczyna się w naszych domach. Czy wiesz, że smog to trucizna, równa wypaleniu XXX papierosów? Warto więc zainwestować w ocieplenie nie tylko dla rodzinnego komfortu i oszczędności na kosztach eksploatacji – ważne jest także nasze zdrowie, ponieważ mamy realny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Jeśli ocieplimy nasze domy, w skali krajowej zaoszczędzimy aż 20 mld złotych, które możemy wydać na inne cele.

Odkryj więcej korzyści dla Twojego domu!

Bezpieczeństwo pożarowe
Zalety wełny skalnej Bezpieczeństwo pożarowe
Zalety wełny skalnej

Bezpieczeństwo pożarowe

Sprawdź, dlaczego wełna skalna zabezpiecza przez rozprzestrzenianiem się ognia.
Sprawdź, dlaczego wełna skalna zabezpiecza przez rozprzestrzenianiem się ognia.
Dowiedz się więcej o pasywnej ochronie przeciwpożarowej
Izolacja akustyczna
ZALETY WEŁNY SKALNEJ Izolacja akustyczna
ZALETY WEŁNY SKALNEJ

Izolacja akustyczna

Sprawdź, dlaczego wełna skalna jest najlepszym rozwiązaniem do izolacji akustycznej.
Sprawdź, dlaczego wełna skalna jest najlepszym rozwiązaniem do izolacji akustycznej.
Dowiedz się więcej o izolacji akustycznej
Trwałość
Zalety wełny skalnej Trwałość
Zalety wełny skalnej

Trwałość

Sprawdź, dlaczego wełna skalna zapewni skuteczną izolację przez cały okres użytkowania ocieplonego nią budynku.
Sprawdź, dlaczego wełna skalna zapewni skuteczną izolację przez cały okres użytkowania ocieplonego nią budynku.
Dowiedz się więcej o trwałości wełny skalnej ROCKWOOL
Back